English

Fetahu: Strategjia e Vuçiç dhe Serbisë në Veri për të rritur peshën në negociata

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Arbër Fetahu thotë se me tensionet që po shkakton në veri presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç synon të rrisë peshën e tij në negociatat me Kosovën.

- Advertisement -

Në një intervistë për Euronews Albania, Fetahu u shpreh se strategjia e Vuçiç është të tensionojë Veriun në mënyrë që të krijojë parakushte të reja për të hyrë në bisedime.

“Strategjia e Vuçiç u demaskua sidomos me veprimet e fundit, që është tentativë për të minuar marrëveshjen e planit evropian pasi hapet rrugë për një marrëdhënie të re mes Kosovës dhe Serbisë gjë që Serbia pa marrë mbrapsht diçka ekzekutive që duket se Serbia nuk është e gatshme ta pranojë”, tha analisti.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?