Banori i Mitrovicës së Veriut: Ka pasur përplasje mes banorëve shqiptarë dhe serbëve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prej disa ditësh situata në Veriun e Kosovës ka qenë e tensionuar dhe kjo është pasqyruar edhe në të gjitha mediat.

Edhe pse janë bërë thirrje për të ndalur një konflikt të mundshëm, përsëri ka pasur situata të vështira; është bllokuar lëvizja, ka pasur të shtëna armësh dhe kjo ka krijuar shqetësim sidomos për qytetarët që jetojnë në atë zonë.

Naim Fejza, banor i Mitrovicës së Veriut tregoi në emisionin Good Morning Albanians në Euronews Albania se situata paraqitet shumë e tensionuar, çka ua ka vështirësuar mundësinë për të shkuar në punë apo për të çuar fëmijët në shkollë.

- Advertisement -

Ai u shpreh se ka pasur incidente të vazhdueshme mes banorëve shqiptarë dhe atyre serbë që pas luftës dhe për këtë sipas tij është përgjegjëse klasa politike në Kosovë që nënshkruar marrëveshje të pa analizuara mirë me Serbinë.

“Prej luftës e këtej, herë të organizuara në grupe të mëdha, e herë në grupe të vogla, nuk janë kursye as mediat, është vështirësuar çështja e furnizim të asaj pjese ku banojnë shqiptarë dhe janë të rrethuar  nga popullata serbe, pasi të gjithë ata që janë të punësuar, janë të punësuar në pjesën e jugore. Ka pasur përplasje edhe mes banorëve shqiptarë edhe serbë, shqiptarët kanë qenë të sulmuar nga grupe të organizuara shoviniste serbe. Lidershipi i Kosovës pas luftës ka bërë marrëveshje të cilat nuk i ka analizuar mjaftueshëm dhe tani këto po i paguajnë shqiptarët”, u shpreh banori i Mitrovicës së Veriut.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Çelim një fazë të re”, Balla: IKMT të garantojë parandalimin e ndërtimeve pa leje

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, së bashku me drejtuesin e ri të IKMT-së Ervin Hoxha inspektuan nga afër punimet për prishjen e disa objekteve...

Njësitë speciale të Kosovës protestojnë para qeverisë, shpalosin një sërë kërkesash

Njësitë speciale të Policisë së Kosovës kanë protestuar të shtunën pranë ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në Prishtinë, për herë të dytë brenda rreth...

Dritan Goxhaj padit Ulsi Manjën në SPAK/ Ja për çfarë e akuzon ministrin

Ish-luftëtari i UÇK-së Dritan Goxhaj ishte këtë të shtunë në një intervistë për Euronews Albania ku zbuloi edhe arsyen se përse ka ngritur padi...

TË FUNDIT

“Çelim një fazë të re”, Balla: IKMT të garantojë parandalimin e ndërtimeve pa leje

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, së bashku me drejtuesin e ri të IKMT-së Ervin Hoxha inspektuan nga afër punimet për prishjen e disa objekteve...

Njësitë speciale të Kosovës protestojnë para qeverisë, shpalosin një sërë kërkesash

Njësitë speciale të Policisë së Kosovës kanë protestuar të shtunën pranë ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në Prishtinë, për herë të dytë brenda rreth...

Dritan Goxhaj padit Ulsi Manjën në SPAK/ Ja për çfarë e akuzon ministrin

Ish-luftëtari i UÇK-së Dritan Goxhaj ishte këtë të shtunë në një intervistë për Euronews Albania ku zbuloi edhe arsyen se përse ka ngritur padi...

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×