KFOR-i heq barrikadat e fundit në veri të Kosovës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë (KFOR) ka përfunduar heqjen e disa automjeteve të fundit që bllokonin rrugët në veri të Kosovës, njoftoi NATO-ja më 5 janar.

Heqja e barrikadave është zbatuar në përputhje me mandatin që ka KFOR-i nga OKB-ja – bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së nga viti 1999 – për të ofruar një mjedis të sigurt dhe liri të lëvizjes në të mirë të të gjitha komuniteteve që jetojnë në Kosovë, thuhet në njoftim.

Gjithashtu, në njoftim është thënë se heqja e barrikadave të fundit u bë pas përpjekjeve intensive të aleatëve të NATO-s dhe Bashkimit Evropian (BE) për të ulur tensionet, me mbështetjen kryesore nga KFOR-i dhe Misioni i Sundimit të Ligjit (EULEX) të udhëhequr nga BE-ja.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tentoi të korruptonte punonjësit e Policisë, arrestohet 49-vjeçari në Shkodër

Një 49-vjeçar është arrestuar në Shkodër pasi ka tentuar që të korruptojë punonjësit e policisë rrugore në mënyrë që këto të fundit të mos...

“Kandidimi, nder dhe vlerësim!” Besjan Ajazi: Mbështetjen e PS do ta kthej në punë

Deputeti socialist  Besjan Ajazi do të lërë të hënën mandatin e deputetit në mënyrë që të vazhdojë punën e tij për fushatën elektorale. Ajazi...

Spahiu: Opozita shqiptare do bashkohet një ditë, por pa Sali Berishën

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se opozita shqiptare do të bashkohet një ditë por pa Sali Berishën. Në një intervistë për Euronews Albania ai nënvizoi...

TË FUNDIT

Tentoi të korruptonte punonjësit e Policisë, arrestohet 49-vjeçari në Shkodër

Një 49-vjeçar është arrestuar në Shkodër pasi ka tentuar që të korruptojë punonjësit e policisë rrugore në mënyrë që këto të fundit të mos...

“Kandidimi, nder dhe vlerësim!” Besjan Ajazi: Mbështetjen e PS do ta kthej në punë

Deputeti socialist  Besjan Ajazi do të lërë të hënën mandatin e deputetit në mënyrë që të vazhdojë punën e tij për fushatën elektorale. Ajazi...

Spahiu: Opozita shqiptare do bashkohet një ditë, por pa Sali Berishën

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se opozita shqiptare do të bashkohet një ditë por pa Sali Berishën. Në një intervistë për Euronews Albania ai nënvizoi...

Del nga rruga autobusi në Tiranë, plagosen tre pasagjerë

Një aksident ka ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” në Tiranë. Burime për Euronews Albania, bëjnë me dije se një autobus ka dalë...

Gazetari: Alibeaj ka frikë të futet në zgjedhje, e do Berishën si alibi për humbjen

Gazetari Gëzim Saliu tha se Alibeaj po kërkon të negociojë me grupin e Berishës për zgjedhjet në mënyrë që ta ketë atë si alibi...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×