English

Kina kundërshton përjashtimin e Rusisë nga G20 dhe forumet e tjera ndërkombëtare

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kina kundërshton përjashtimin e Rusisë nga G20 dhe forumet e tjera ndërkombëtare, tha sot ministri i Jashtëm kinez Wang Yi në ishullin indonezian të Balit.

- Advertisement -

Në fillim të një takimi dypalësh me Ministrin e Jashtëm rus Sergej Lavrov në margjinat e samitit të G20, ai tha se Pekini mbështet rolin e Rusisë brenda G20 dhe forumeve të tjera ndërkombëtare dhe se ai beson se askush nuk ka të drejtë të heqë të drejtën e Rusisë për të marrë pjesë në formate shumëpalëshe, raporton Interfax.

Ukraina njoftoi më parë se po kërkonte që Rusia të përjashtohej nga G20 për shkak të sulmit në atë vend.

Presidenti francez Emmanuel Macron i kërkoi gjithashtu presidentit kinez Xi Jinping që të përpiqet të bindë presidentin rus Vladimir Putin të “kthehet në tryezën e bisedimeve”, njoftoi Pallati Elysée pas bisedimeve të Macron dhe Xi në margjinat e samitit të G20 në Bali.

Macron kërkoi që “Kina të kontribuojë për t’i përcjellë mesazhe presidentit Putin në mënyrë që të shmanget përshkallëzimi dhe të kthehet seriozisht në tryezën e bisedimeve”, tha presidenca franceze në një deklaratë të transmetuar nga BFMTV.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×