English

Delegacionet e BE-së dhe Rusisë kërkojnë zgjatjen e marrëveshjes së grurit 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në takimin e të hënës, zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Rusisë Sergej Vershinin dhe shefi i sapoemëruar i delegacionit të BE-së në Moskë, Roland Galrag, theksuan nevojën për përmbushjen e plotë të kushteve të marrëveshjes për eksportin e ushqimeve.

- Advertisement -

Takimi u mbajt me iniciativën e Galrago me qëllim të vazhdimit të zbatimit gjithëpërfshirës të marrëveshjes, e cila përfshin një paketë marrëveshjesh për transportin e ushqimit ukrainas përmes Detit të Zi, raporton TASS.

Ministria e Punëve të Jashtme ruse njoftoi se marrëveshja midis Rusisë dhe OKB-së për vendosjen e produkteve ushqimore dhe plehrave ruse në tregjet botërore duhet të rregullohet në të njëjtën bazë.

TASS thotë se marrëveshjet për eksportet e ushqimeve nga Ukraina më 22 korrik janë të vlefshme për 120 ditë, deri më 19 nëntor, kur ato duhet të zgjaten automatikisht edhe për 120 ditë të tjera, me kusht që asnjë palë nënshkruese e marrëveshjes të mos kundërshtojë.

Vershinin, megjithatë, më parë tha se zgjatja e marrëveshjes së grurit ende nuk është vendosur.

Më 11 nëntor, Gjeneva priti një takim të delegacionit të OKB-së të kryesuar nga Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm Martin Griffiths dhe Drejtoresha e Përgjithshme e Konferencës së OKB-së për Tregtinë dhe Zhvillimin Rebecca Greenspan, ndërsa delegacioni rus kryesohej nga Vershinin.

OKB njoftoi se ata diskutuan gjithashtu eksportin e ushqimit dhe plehrave nga Rusia, me organizatën botërore që bëri thirrje për heqjen e të gjitha pengesave të mbetura për eksportin e tyre.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?