“Kishim ftohtë, shyqyr që…”- Fatma tregon problemet që hasin artistët në Shqipëri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetarja Fatma Haxhialiu ishte e ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania ku foli mbi eksperiencën e saj si aktore në teatër në komedinë “Dasma e hatashme” të regjisorit Kiço Londo.

Fatma u ndal dhe te kushtet e artistëve në Shqipëri, ku apeloi për rritje pagash dhe krijimin e ambienteve me ngrohje ku ata të përformojmë.

“Ndryshe nga ajo që ne besojmë se njerëzit duan vetëm banalitete dhe vulgaritete, ka një uri për artin dhe të bukurën të jashtëzakonshme. E para qëndron te piari, pastaj mendoj se pagasat për aktorët janë qesharake. Shteti duhet të marrë masa, pasi duhet të fillojë që nga shteti. Që aty fillon gjithçka, e para të krijojë kushtet që kur aktori të dalë në skenë mos të ketë ftohtë, është minimalja. Duhet të sigurojë që artistët të bëjnë provat pa patur nevojë për xhup dhe 4 shaje. Sa herë të më jepet mundësia unë do të jem në krahë të njerëzve të skenës. Duke filluar që nga i ftohti i skenës që është absurd, të mendosh që ti do shkosh do luash dhe nuk ke fuqi të përqëndrohesh te roli jot, por të gjitha energjitë i harxhosh për tu ngrohur. Realisht ka qenë shumë ftohtë dhe tani themi shyqyr që u ngroh koha që të merremi me gjëra të tjera”, tha Haxhialiu.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×