English

Kitara e humbur prej 50 vitesh e John Lennon del në ankand, pritet të thyej rekord

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kitara e humbur prej kohësh, e John Lennon, mund të vendosë një rekord të ri botëror si “kitara më e shitur e Beatles”.

- Advertisement -

Pasi kaloi 50 vitet e fundit në një papafingo, “Help!” kitara e famshme e John Lennon, do të dalë në ankand si pjesë e shitjes së ardhshme “Music Icons” në Julien’s Auctions më 29 dhe 30 maj.

Të dy Lennon dhe George Harrison luajtën kitarën akustike Framus me 12 tela Hootenanny ndërsa bënin albumin dhe filmin shoqërues Help! , si dhe albumin e tyre të vitit 1965 ‘Rubber Soul’.

John Lennon me kitarën e tij akustike Framus 12 tela Hootenanny, dhe Ringo Starr poshtë tij, nga libri “The Beatles: Photographs From The Set of Help”, i cili do të shoqërohet në ankandin e kitarës Framus

Më pas kitara përfundoi me kantautorin skocez Gordon Waller, i cili ishte gjysma e dyshes Peter dhe Gordon, përpara se të kalonte në një menaxher rrugësh. Pesëdhjetë vjet më vonë, ajo u zbulua në një papafingo në fshatin britanik, ndërsa kutia origjinale e kitarës u gjet në plehra dhe u shpëtua.

Organizatorët e ankandit besojnë se mund të vendosë një “rekord të ri botëror për kitarën më të shitur të Beatles”.

Kitara Framus aktualisht ka një çmim të vlerësuar prej 600,000 deri në 800,000 dollarë, por pritet të arrijë shumë më tepër se kaq dhe potencialisht të kalojë çmimin prej 2,4 milion dollarë të çmimit “Gib J60E when it” shitur në vitin 2015.

Darren Julien, bashkëthemelues dhe drejtor ekzekutiv i Julien’s Auctions e quajti zbulimin ‘Ndihma!’ kitarë “gjetja më e madhe e një kitarë të Beatles që nga humbja e kitarës bas të Höfner nga Paul McCartney në 1961.”

“Gjetja e këtij instrumenti të jashtëzakonshëm është si të gjesh një Rembrandt ose Picasso të humbur, dhe ai ende duket dhe luan si një ëndërr pasi është ruajtur në një papafingo për më shumë se 50 vjet,” shtoi Julien. “Të zgjosh këtë bukuri të fjetur është një nder i shenjtë.”

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?