Koha për krishtlindje, qytetet italiane mirëpresin qytetarë e turistë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Siç ndodh çdo vit më 3 dhjetor, përmes një ceremonie  në Sheshin Shën Pjetër të Vatikanit u instalua skena e cila risjellë në kujtesë lindjen e Krishtit. E po ashtu u ndezën dritat e pemës madhështore.

Në këtë aktivitet morën pjesë delegacione nga rajonet që këtë vit  që dhuruan pemën dhe pjesët e skenës.

Skena e Lindjes së Krishtit u dha nga qyteti i Friuli në Venecia ku ende sot ekziston një traditë e vjetër e gdhendjes së drurit.

- Advertisement -

Pema e Krishtlindjes, një bredh i argjendtë, është dhuratë nga qyteti Rosello  në Abruzzo.

Ceremonia e Ndriçimit të Pemës së Krishtlindjes në Betlehem, u organizua  nga Bashkia Betlehem nën kujdesin e veçantë të Presidentit të Palestinës Mahmud Abbas.

Tregu historik i Krishtlindjeve në Bolzano, për herë të pas dy viteve nisi pa kufizime e COVID-19.

Mbi 700 mijë njerëz argëtohen çdo vit  duke shëtitur nëpër rreth 80 shtëpi tradicionale prej druri me ngjyra, ku mund të gjeni dekorime origjinale të pemës së Krishtlindjes, objekte të punuara me dorë prej druri, qelqi ose qeramike, si dhe ushqime të shijshme,  verë e zier, të përgatitura sipas traditës së Tirolit të Jugut.

LEONI GJITHASHTU: 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kremlini: SBBA e ka çelësin për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë, por s’po e përdorë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, e ka çelësin për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë, por nuk është i gatshëm...

“Rama është nisur te padrinoja”- Berisha: Shqipëria do shpërthejë nga fuqia qytetare

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha, deklaroi gjatë konferencës për shtyp këtë të premte se një revoltë e madhe qytetare ka përfshirë Tiranën dhe...

Përjashtimi i deputetëve nga Kuvendi, Korreshi: S’ia mbyllin dot gojën opozitës

Sekretariati për Procedurat, Votimet dhe Etikën në Kuvend me tre vota pro e dy kundër përjashtoi për 10 ditë nga seancat plenare dhe komisionet...

TË FUNDIT

Kremlini: SBBA e ka çelësin për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë, por s’po e përdorë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, e ka çelësin për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë, por nuk është i gatshëm...

“Rama është nisur te padrinoja”- Berisha: Shqipëria do shpërthejë nga fuqia qytetare

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha, deklaroi gjatë konferencës për shtyp këtë të premte se një revoltë e madhe qytetare ka përfshirë Tiranën dhe...

Përjashtimi i deputetëve nga Kuvendi, Korreshi: S’ia mbyllin dot gojën opozitës

Sekretariati për Procedurat, Votimet dhe Etikën në Kuvend me tre vota pro e dy kundër përjashtoi për 10 ditë nga seancat plenare dhe komisionet...

Asteroidi “puth” tokën, ndër objektet që kanë kaluar më afër planetit ndonjëherë

Një asteroid i ka kaluar Tokës në një distancë shumë të afërt, madje më pranë dhe se disa satelitë. Asteroidi 2023 BU kaloi në fund të...

Frikë për destabilizim më 4 shkurt, ekspertët ngrenë alarmin në RMV

Paralajmërimet e Këshillit të Sigurisë së Maqedonisë së Veriut për tensione të mundshme më 4 shkurt dhe thirrjet e presidentit Stevo Pendarovski për ndalesë...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×