English

Kompania e Elon Musk implanton çipin e parë në trurin e njeriut

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Elon Musk njoftoi të hënën se kompania e tij ‘Neuralink’ ka implantuar me sukses çipin e parë në trurin e njeriut.

- Advertisement -

“Rezultatet fillestare tregojnë zbulim premtues të neuroneve”, tha Musk në një postim në platformën X të hënën, duke shtuar se pacienti është në gjendje të mirë.

Qëllimi i kompanisë është të lidhë trurin e njeriut me kompjuterët dhe thotë se dëshiron të ndihmojë në trajtimin e kushteve komplekse neurologjike.

Një numër i kompanive rivale kanë implantuar tashmë pajisje të ngjashme.

Kompanisë së Musk iu dha leja për të testuar çipin te njerëzit nga FDA në maj, një moment historik pas përpjekjeve të mëparshme për të fituar miratimin.

Kjo dha dritën jeshile për fillimin e studimit gjashtëvjeçar gjatë të cilit një robot po përdoret për të vendosur kirurgjikisht 64 fije fleksibël, më të holla se një qime njeriu, në një pjesë të trurit që kontrollon “qëllimin e lëvizjes”, sipas Neuralink.

Kompania thotë se këto fije lejojnë implantin e saj eksperimental – të mundësuar nga një bateri që mund të ngarkohet me valë – të regjistrojë dhe transmetojë sinjalet e trurit me valë në një aplikacion që dekodon se si personi synon të lëvizë.

Precision Neuroscience, i formuar nga një bashkëthemelues i Neuralink, synon gjithashtu të ndihmojë njerëzit me paralizë. Pajisjet ekzistuese kanë gjeneruar gjithashtu rezultate. Në dy studime të veçanta shkencore të fundit në SHBA, implantet u përdorën për të monitoruar aktivitetin e trurit kur një person përpiqej të fliste, të cilat më pas mund të dekodoheshin për t’i ndihmuar ata të komunikonin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×