Kreu i SPAK: Nuk kam ndier presion politik gjatë ushtrimit të detyrës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i SPAK Altin Dumani, raportoi këtë të premte përpara Komisionit të Ligjeve, për punën e kryer gjatë vitit 2022.

Ndër të tjera ai tha para komisionit se çdo prokuror është i pavarur në ushtrimin e funksioneve të tij kushtetuese dhe ligjore duke pohuar se asnjëherë deri më tani ai nuk e ka ndier gjatë ushtrimit të detyrës së tij presionin nga politika.

“Ju garantoj se çdo prokuror në atë prokurori mund të ushtrojë i pavarur funksionet e tij kushtetuese dhe ligjore. Kjo është e garantuar, sepse është ligji dhe kushtetuta që na e garanton një gjë të tillë.

- Advertisement -

Unë në punën time, as nuk e kam ndier dhe as nuk e ndiej presionin që mund të më bëhet nga palët politike, patjetër politika ka punën e vetë dhe na sulmon, por e rëndësishme është që në vendimmarrje të mos ndikohemi nga politika.

Vendimmarrja duhet të jetë produkt i një analize objektive dhe zbatimit korrekt i ligjit, ua garantoj se çdo prokuror është i pavarur në ushtrimin e funksioneve të tij kushtetuese dhe ligjore”,-tha Altin Dumani.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

TË FUNDIT

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×