English

Kujdes nga buka e bardhë! Nxit parazitët dhe përshpejton plakjen…

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tretja dhe zbërthimi i makroelementeve dhe mikroelementeve të bukës së bardhë është pak i vështirë nga ana e aparatit tretës.

- Advertisement -

Buka e bardhe vështirëson procesin e largimit të amoniakut nga trupi dhe të acidit urik, duke e bërë më të vështirë funksionin e filtrit të veshkës dhe të kapilarëve limfatikë në pjesën e barkut.

Buka e bardhë me maja dhe me niseshte neutralizon prodhimin e vitaminave B nga bakteret e shëndetshme të zorrës së trashë. Mungesa e vitaminave B shkakton çrregullime psikosomatike, deri në anemi te hekurit.

Buka e bardhë e nxehtë është një burim kryesor për formimin e parazitëve të dëmshëm dhe mikrooganzimave të tjerë në zorrën e hollë. Buka e bardhë e nxehtë duhet konsumuar të paktën pas 3 orësh.

8 ushqimet që përshpejtojnë plakjen:

-patatet e skuqura

-sheqeri i bardhë

-sheqeri i rafinuar (sherbeti)

-buka e bardhë

-margarina

-pijet me gaz

-ketçup

-majoneza

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×