English

Kukësi dhe Gjirokastra nuk dhurojnë gjak, kuksianët kanë frikë nga gjilpëra

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

14 qershori është Dita Botërore e Dhurimit të Gjakut.

- Advertisement -

Blerta Ndrekaj, koordinatore e programit të Dhurimit Vullnetar të Gjakut, tha në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania se Shqipëria hyn tek vendet me nivel mesatar të dhurimit të gjakut.

Ajo tregoi se qarqet me numrin më të ulët të dhurimit të gjakut janë Gjirokastra dhe Kukësi.

“Tirana i ka të angazhuar vullnetarët dhe ka përditë dhurime gjaku, Shkodra, janë disa rrethe të vogla që bashkohen, Elbasani dhuron shumë gjak, Gramshi, Librazhdi që mobilizohen. Ju bëj thirrje qytetarëve të Kukësit dhe Gjirokastrës të dhurojnë gjak. Gjirokastra është mosha mesatare që po vjen në rritje, Kukësi janë të tërhequr, fobikë ndaj dhurimit të gjaku. Kuksianët kanë frikë nga gjilpëra”, tha Ndrekaj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?