English

14 qershori – Dita Botërore e Dhurimit të Gjakut

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

14 qershori është Dita Botërore e Dhurimit të Gjakut. Synimi i kësaj dite është:

- Advertisement -

– për të rritur ndërgjegjësimin global për nevojën për gjak të sigurt dhe produkte gjaku për transfuzion;

– nxjerr në pah kontributin e pazëvendësueshëm të dhuruesve vullnetarë (të papaguar) të gjakut në sistemet kombëtare shëndetësore;

– për të mbështetur shërbimet kombëtare të transfuzionit të gjakut, organizatat e dhuruesve të gjakut dhe organizatat e tjera joqeveritare në forcimin dhe zgjerimin e programeve të tyre të dhurimit vullnetar të gjakut duke përforcuar fushatat kombëtare dhe lokale.

Gjaku dhe produktet e tij janë burime thelbësore për menaxhimin efektiv të grave që vuajnë nga gjakderdhja e lidhur me shtatzëninë dhe lindjen e fëmijëve; fëmijët që vuajnë nga anemia e rëndë për shkak të malaries dhe kequshqyerjes; pacientët me çrregullime të gjakut dhe palcës kockore, çrregullime të trashëguara të hemoglobinës dhe kushte të mungesës së imunitetit; viktimave të traumave, emergjencave, fatkeqësive dhe aksidenteve; si dhe pacientët që i nënshtrohen procedurave të avancuara mjekësore dhe kirurgjikale. Nevoja për gjak është universale, por qasja në gjak nuk korrespondon për të gjithë ata që kanë nevojë për të. Mungesa e gjakut është veçanërisht e mprehtë në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

Për të siguruar që të gjithë ata që kanë nevojë për transfuzion të kenë akses në gjak të sigurt, të gjitha vendet kanë nevojë për dhurues gjaku vullnetar, sistematik. Një program efektiv i dhurimit të gjakut, i karakterizuar nga një pjesëmarrje e gjerë dhe aktive e popullatës, është thelbësor për plotësimin e nevojës për transfuzion gjaku në kohë paqeje, si dhe gjatë emergjencave apo fatkeqësive, kur ka një rritje të kërkesës për gjak ose kur funksionimi normal i shërbimeve të gjakut është prekur.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?