English

Kurti: Pse Serbia nuk mundëson asociacion mbi baza etnike në territorin e saj?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka reaguar sërish në lidhje me kërkesën për krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë.

- Advertisement -

Përmes një postimi në facebook Kurti ngre pikëpyetje se pse Serbia, e cila kërkon formimin e asociacionit ën Kosovë, nuk pranon që në territorin e saj, 11 komunat që nuk udhëhiqen nga kryetarë serb, të mund të formojnë një asociacion një etnik.

POSTIMI I KURTIT

Asociacionet e komunave mbi baza etnike në Serbi?

Minoritete në Serbi zyrtarisht llogariten 21 sosh: kroatët, bunjevcët, bullgarët, boshnjakët, shqiptarët, hungarezët, romët, rumunët, rusinët, sllovakët, ukrainsët, lidhja hebreje, ashkalinjët, vllehët, grekët, egjiptianët, gjermanët, sllovenët, çekët, maqedonët, malazezët.

11 komuna në Serbi udhëhiqen nga kryetarë joserb. Asociacione një-etnike komunash do të mund të formonin hungarezët, boshnjakët, shqiptarët dhe bullgarët. Pse Serbia nuk ua mundëson këtë, përderisa e kërkon një gjë të tillë në Kosovë?

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×