English

Kuvendi rrëzon kërkesën e opozitës, mandati i Xhaçkës nuk shkon në Kushtetuese

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kuvendi ka votuar kundër kërkesës së që mandati i Olta Xhaçkës të shqyrtohet nga Gjykata Kushtetuese.

- Advertisement -

Kërkesa është rrëzuar me 72 vota kundër, përkundrejt 32 votave pro në Parlament.

Kjo kërkesë vinte pas një raporti të hartuar nga opozita, i cili thoshte se mandati i Xhaçkës është i papajueshëm dhe duhet të shqyrtohet nga Gjykata Kushtetuese.

Sipas opozitës, ish-Ministrja e Jashtme nuk mund të vazhdojë të jetë deputete, pasi është në konflikt interesi me shpalljen nga qeveria të bashkëshortit të saj, Artan Gaçi, investitor strategjik. Në raport thuhet se ky i fundit, përmes shoqërisë  “AG.TCC”, ka përfituar nga pasuritë e shtetit.

Pas ankimimit në janarin e një viti më parë “Kushtetuesja” ia njohu këtë të drejtë opozitës dhe kërkoi që mandati i Olta Xhaçkës të shqyrtohet nga kjo gjykatë pasi të votohet në Parlament.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?