English

Libri “Vallëzim me Hënën”, shkrimtari Namik Dokle sjell 52 legjenda të Gorës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shkrimtari Namik Dokle ka promovuar sot librin e tij te ri ‘’Vallëzim me Hënën’’ ne te cilin përfshihen 52 legjenda të Gorës.

- Advertisement -

U promovua ne Akademinë e Shkencave libri “Vallëzim me Hënën”, i shkrimtarit Namik Dokle, në të cilin përfshihen 52 legjenda të Gorës, që i paraqiten për herë të parë lexuesit.

Disa nga legjendat e këtij libri vijnë ashtu siç tregohen, sot e kësaj dite, nga më të moshuarit dhe pasionantët e folklorit goran, të tjera janë të mbështetura mbi subjekte baladash të njohura të Gorës dhe një pjesë e vogël janë ringjallur nga kujtime të pjesshme, apo nga copëzat e legjendave në humbje, drejt harresës.

Namik Dokle nje mjeshtër i fjalës, me ‘’ Vallëzim me Hënën’’ na ka bërë të mahnitemi pas bukurisë së legjendave, te cilat ndoshta më shumë se të vërtetat, e kanë magjepsur gjithnjë njerëzimin.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?