English

Ligji për Zonat e Mbrojtura, operatorët në Pustec: I jep prespektivë Prespës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Operatorët turistikë në Pustec e shohin pozitivisht ndryshimin e ligjit për zonat e mbrojtura. Sipas tyre, ligji i ri i jep perspektivë Prespës.

- Advertisement -

Fshatrat e bashkisë Pustec ndodhen brenda Parkut Kombëtar të Prespës. Sipas banorëve duke qenë brenda këtij parku, e kanë pasur të kufizuar zhvillimin turistik të zonës. Në këto kushte, për operatorët turistik ka qenë e pamundur të drejtohen drejt turizmit dhe përmirësimit të infrastrukturës turistike, përfshi këtu dhe plazhet.

Kiço Ago është një nga operatorët më të vjetër të zonës i cili e sheh pozitive ndryshimin e ligjit për zonat e Mbrojtura, pasi deri në këto momente e ka patur të pamundur të zhvillimin e biznesit të tij.

“Jemi shumë të kënaqur me ligjin e ri. Ligji i ri i jep perspektivë Prespës pasi ishte e izoluar komplet, tani shpresojmë që kjo zonë e dhuruar nga Zoti të bëhet diçka e mirë. Ne personalisht kemi 25 vite, nuk lejohej të legalizonim lokalin, tani besojmë në emër të ligjit parlamentar të ri themi Prespa duke rregulluar infrastrukturën do marrë rrugën e mbarë”, deklaroi Ago.

Në të njëjtën linjë është edhe specialisti i turizmit Llazo Stojan kur thotë se ndryshimi i ligjit pritet së pari të krijojë klimën e duhur operatorëve vendas por edhe të tërheqë investitorë të huaj.

“Si banor i këtij komuniteti mendoj që ndrshumi i ligjit mund të jetë dritë jeshile që Prespa të tërheqë fluks investimesh. Këtë shprese kanë dhe banorët. Me ligjin e vjetër si zonë e mbrojtur nuk lejohej investimi nga vet banorët, ose e nga jashtë, investimet në Prespë kufizoheshin. Me këto ndryshime, mendoj që u hap mundësia “, tha Stojan.

Bashkia e Pustecit përbëhet nga 9 fshatra nga 5100 banorë ku 5 prej fshatrave lagen nga ujërat e liqenit të Prespës, fshatra të cilat janë brenda Parkut Kombëtar. Burime zyrtare bëjnë të ditur se në këto fshatra buzë liqenore ka 9 bujtina, hotele dhe restorante.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?