English

Spahiu: Arsyet pse ligji “për Zonat e Mbrojtura” rrezikon trashëgiminë kulturore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Juristi Kreshnik Spahiu ishte këtë të premte i ftuar në Euronews Albania ku ka komentuar një nga projektligjet më të diskutuara i cili u miratua ditën e djeshme në parlament vetëm nga votat e socialistëve.

- Advertisement -

Sipas Spahiut Shqipëria është ende e papërgatitur për këto ligje. Sipas tij nuk duhet të jenë bashkitë ato që administrojnë zonat e mbrojtura.

“Si mundet të mbash në kontroll që ky ligj nuk do kapërcehen kufijtë nga bashkitë, ku ti në mes të Tiranës, nuk i ke kontrolluar shumë ndërtime dhe kulla. ty në sheshin Skënderbej të janë ndërtuar objekte që kanë deklaruar se kanë mbi 10 kate pa leje.

Kurti nuk kontrollon dot këtë territor, si mund të besoj unë se në zonat e mbrojtura, në kepin e Rodonit, në Butrint, nuk do shkatërrohet trashëgimia kulturore. 80% e turistëve në Shqipëri vijnë për trashëgiminë kulturore”,-tha juristi Spahiu.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×