English

Lija e majmunëve, mjekët raportojnë rastet në Europë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjeku shqiptar i cili jeton në Itali, Albert Troci, tha se në këtë shtet janë 4 raste me sëmundjen e lisë së majmunëve, tre në Romë dhe një afër spitalit Aretti.

- Advertisement -

Ai u shpreh se këto pacientë të infektuar me linë e majmunëve janë rikthyer në Itali pas udhëtimeve në zonat që ka pasur festa, ku është shkaktuar përhapja e sëmundjes.

Troci tha m e tej se më shqetësuese është lija e majmunit është përhapur jashtë Afrikës me raste që nuk kanë udhëtuar drejtpërdrejtë në vendet ku sëmundja është endemike.

Autoritetet Shëndetësore kanë shprehur shqetësimin e tyre për arsye se akoma nuk janë të informuar nëse virusi ka pasur një mutacion, apo është i njëjti virus, por sillet në mënyrë tjetër.

Mjeku tregoi se janë dy klaste kryesore i Afrikës Qendrore dhe Perëndimore, ku ajo që është izoluar është i Afrikës Perëndimore që ka një letalitet pak më të ulët, dhe këto pacientë janë nën vëzhgimin e mjekëve për evoluimin e tyre.

Ky virus është më stabël sepse është i lidhur me ADN-në dhe ka më pak defekte gjatë replikimit, ku ka një vaksinë për këtë sëmundje e cila quhet MVABN dhe një ilaç që quhet Tekovirimad.

Arben Vishaj, mjek Infeksionist, tha se masat që janë marrë në Kosovë nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik është respektimi i protokolleve të marra nga jashtë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×