Linjat ajrore supersticioze: Pse disa avionë nuk kanë rreshtin e 13-të të vendeve 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Frika nga numri 13 është aq e përhapur sa që ka edhe emrin e vet – triskaidekaphobia, dhe u përmend për herë të parë në 1911 në American Journal of Psychology.

Origjina e neverisë masive ndaj këtij numri nuk është e qartë, por është shumë e zakonshme në botën perëndimore. Koncepti i një numri “të përhumbur” ekziston në shumë kultura, duke përfshirë atë nordike.

Për të thjeshtuar udhëtimet e pasagjerëve të tyre supersticioz, linjat ajrore Ryanair, Air France, Singapore Airlines, Cathay Pacific, Qatar Airlines, Emirates, KLM dhe Iberia kanë hequr rreshtin 13 në shumë prej avionëve të tyre. E njëjta gjë vlen edhe për avionët e Lufthansa-s, të cilët gjithashtu nuk kanë një rresht të 17-të.

- Advertisement -

United Airlines nuk ka as rreshtin e trembëdhjetë, por as të 14-tin, të cilin kinezët e konsiderojnë të pafat, sepse numri lexohet si fjala “do të vdesësh”.

Megjithatë, problemet e linjës ajrore nuk mbarojnë me kaq. Rreth 17 për qind e pasagjerëve deklaruan në një sondazh se ndihen më mirë nëse mund të prekin pjesën e jashtme të aeroplanit përpara se të hipin, që është një nga besëtytnitë më të zakonshme në lidhje me fluturimin.

Të tjerët, nga ana tjetër, nuk duan të udhëtojnë në ditën e 13-të të muajit, nëse bie të premten. Këtu përfshihen shumë pilotë, disa prej të cilëve kanë zbuluar se u pëlqen të prekin krahët e avionit me gishta përpara se të hyjnë në kabinë dhe se hanë të njëjtin vakt para çdo fluturimi.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×