Lirohen gazetari dhe aktivisti të marrë peng në Mali, gëzim në Paris dhe Uashington

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari francez Olivier Dëbua u lirua pas dy vitesh pengmarrje nga militantët xhihadistë në shtetin afrikan të Malit.

I gëzuar, ai mbërriti në aeroportin “Naimej” të kryeqytetit të Nigerit të hënën, përkrah Xhefri Vudke, një punonjës humanitar amerikan që mbahej peng që prej 2016-s.

“Ndihem i emocionuar përpara gjithë këtyre mikrofonave, sepse zakonisht e mbaj mikrofonin vet. Është diçka madhështore për mua të jem sot këtu i lirë. Nuk e prisja. Dua t’i shpreh mirënjohjen shtetit të Nigerit për rolin e tij në këtë mision delikat, Francës dhe të gjithë atyre që mundësuan që të jem sot këtu”, tha Olivier Dubois, gazetar.

- Advertisement -

Pengjet u rikuperuan nga autoritetet e Nigerit përpara se t’u dorëzoheshin atyre franceze dhe amerikane.

Presidenti francez Emmanuel Macron shprehu “lehtësimin e madh” dhe mirënjohjen e tij për qeverinë e vendit afrikan. Edhe Shtëpia e Bardhë u shpreh gjithashtu e gëzuar nga lirimi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Muralja e Lionel Messit në Tiranë, jehonë në mediat ndërkombëtare

Njëra anë e konviktit për studentët e Mjekësisë në Tiranë është mbuluar nga muralja e Lionel Messit. The Associated Press” shkruan se piktori argjentinas Maximiliano...

Qëlloi me armë në ajër pas konfliktit me të riun në Berat, arrestohet 55-vjeçari

Një 55-vjeçar është arrestuar nga policia e Beratit pasi qëlloi me armë zjarri pas konfliktit fizik me një 25-vjeçar. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Berat,...

Pse SHBA e sulmoi ashpër Albin Kurtin? Ish-këshilltari i Xhinxhiç rendit arsyet

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se plani gjerman ofruar Kosovës...

TË FUNDIT

Muralja e Lionel Messit në Tiranë, jehonë në mediat ndërkombëtare

Njëra anë e konviktit për studentët e Mjekësisë në Tiranë është mbuluar nga muralja e Lionel Messit. The Associated Press” shkruan se piktori argjentinas Maximiliano...

Qëlloi me armë në ajër pas konfliktit me të riun në Berat, arrestohet 55-vjeçari

Një 55-vjeçar është arrestuar nga policia e Beratit pasi qëlloi me armë zjarri pas konfliktit fizik me një 25-vjeçar. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Berat,...

Pse SHBA e sulmoi ashpër Albin Kurtin? Ish-këshilltari i Xhinxhiç rendit arsyet

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se plani gjerman ofruar Kosovës...

Dronët rusë vrasin tre civilë në Odesa

Tre civilë u vranë gjatë një sulmi rus me dronë në qytetin Odesa të Detit të Zi në orët e para të së shtunës...

Analisti serb Vejvoda sqaron: Vuçiç ka shumë probleme brenda vendit, por Kosova…

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se protestat që po mbahen...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×