Lituania shpall gjendjen e jashtëzakonshme

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Lituanisë, Gitanas Nausėda, ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në vend të enjten, raporton Reuters.

Ky veprim vjen pas pushtimit që po i bën Ukrainës Rusia.

Gitanas Nausėda tha se planifikon të dërgojë ushtrinë për të mbrojtur kufijtë e Lituanisë, si përgjigje ndaj “shqetësimeve dhe provokimeve të mundshme për shkak të forcave të mëdha ushtarake të grumbulluara në Rusi dhe Bjellorusi“.

- Advertisement -

Ndërkohë Kaja Kallas, kryeministrja e Estonisë – shtet që kufizohet me Rusinë –  tha për BBC News “ne do ta ndihmojmë Ukrainën me të gjitha mjetet e mundshme”, duke përfshirë mbështetjen politike dhe duke dërguar armë.

Ajo i këshilloi qytetarët estonezë të qëndrojnë të qetë, pasi “aktualisht nuk ka asnjë kërcënim në kufijtë e Estonisë.”


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

TË FUNDIT

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

Vritet me dy plumba në kokë shqiptari në Greqi (Emri)

Thimi Roland Droboniku alias Thimi Roland Prifti është qëlluar me dy plumba në kokë mbrëmjen e së enjtes në Greqi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur...

Zyrtari i PD: Ku gaboi Greqia me çështjen e Belerit

Kreu i FRPD, Besard Xhaferri tha në “Now me Erla Mëhillin” se në çështjen Beleri ka ndërhyrje politike, pasi betimi i tij duhet të...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×