“Lozim në baltë”,  të moshuarit në Durrës pa qendër ditore

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Edhe pse është një ndër qytetet më të mëdha në vend, sërish Durrësi nuk ka një qendër ditore për moshën e 3-të. Një tjetër problem është edhe mungesa e hapsirave të gjelbërta, ku pensionistët mund të qëndrojnë për të luajtur domino apo shah.

Mungesa e qendrave për të kaluar kohën e lirë, ka bërë që mosha e tretë të gjejë ngushëllim nën disa pemë të mbetura ende në këmbë.

“Jemi nja 10-15 shokë pensionistë këtu. Kalojmë kohën, kur është kohë e mirë. Kur është kohë e keqe rrimë në shtëpi”, tha një i moshuar.

- Advertisement -

Ata ulen ku të munden, në beton, në majë gurësh, në baltë a kartonë. Kërkesa kanë shumë, por duan gjërat më elementare.

“Ne duam gjëra të vogla, se gjërat e mëdhaja nuk i bëjnë dot ata”, tha një tjetër i moshuar.

Reagimet e të moshuarve të tjerë:

“Stola duhen. Shiko ku janë ulur, në baltë. Ne na duhen tavolinë e karrige, ato s’na i bën njeri”.

“Durrësi ka nevojë për një qendër sesbën, por mbi të gjitha ka nevojë për një banjë publike”

“Ja paguajmë 50 lekë ose 70 lekë, pijmë një kafe e shkojmë në banjë. Ç’të bëjmë ne?”

Ky rast nxjerr në pah 2 mungesa të mëdha, në bashkinë e dytë më të madhe në vend: Atë të qendrave ku të moshuarit mund të kalojnë kohën e lirë dhe të hapësirave të gjelbra.

Për këto të fundit, në harkun kohor të pesë viteve (2015-2020) Durrësi ka humbur 8.7 hektarë gjelbërim, duka pasur ekzistues vetëm 23.53 hektarë.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shqiptarja “shpallet” heroinë në Zvicër, i shpëton jetën fëmijës 4-vjeçar

Mediat zviceriane i kanë bërë jehonë rastit të një 34-vjeçareje me origjinë shqiptare e cila shpëtoi një fëmijë nga mbytja në një pishinë në...

“Burri ishte kundër!” Stilistja: Nuk donte që të hapja Instagram për djalin

Stilistja Enxhi Valteri tha në “Good Mornin Albanians” se ka vendosur të mos postojmë më foto të djalit të saj në Instagram. E ftuar për...

VIDEO| Momentet pasi siriani qëllon me thikë fëmijët në parkun e lojërave

Një ngjarje e rëndë ndodhi ditën e djeshme në qytetin e Annecy në juglindje të Francës. Një burrë i armatosur me një thikë sulmoi një...

TË FUNDIT

Shqiptarja “shpallet” heroinë në Zvicër, i shpëton jetën fëmijës 4-vjeçar

Mediat zviceriane i kanë bërë jehonë rastit të një 34-vjeçareje me origjinë shqiptare e cila shpëtoi një fëmijë nga mbytja në një pishinë në...

“Burri ishte kundër!” Stilistja: Nuk donte që të hapja Instagram për djalin

Stilistja Enxhi Valteri tha në “Good Mornin Albanians” se ka vendosur të mos postojmë më foto të djalit të saj në Instagram. E ftuar për...

VIDEO| Momentet pasi siriani qëllon me thikë fëmijët në parkun e lojërave

Një ngjarje e rëndë ndodhi ditën e djeshme në qytetin e Annecy në juglindje të Francës. Një burrë i armatosur me një thikë sulmoi një...

Kujdes fëmijët, pedofilët gjenden dhe në Instagram

Instagram, faqja e njohur e rrjeteve sociale me më shumë se 1.3 miliardë përdorues, “ndihmon” të promovojë një rrjet të gjerë llogarish të dedikuara për...

Bie nga kati i 6 i hotelit në Durrës, humb jetën turistja polake, detajet e para

Një tursite polake, 55-vjeçare e cila vendosi të kalonte pushimet në Shqipëri, ka humbur jetën pasi ka rënë nga hoteli ku po qëndronte. Ngjarja ka...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×