Luftimet në Sudan, paqja ka pak shanse të arrihet, 500 civilë të vrarë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Palët e përfshira në luftë në Sudan janë të hapura për negociata dhe kanë pranuar se konflikti që ka shpërthyer dy javë më parë nuk mund të vazhdojë më.

Kështu ka deklaruar një zyrtar i OKB-së për agjencinë e lajmeve “Reuters”, i cili ka folur për një fije shprese edhe pse luftimet vazhdojnë.

Volker Perthes, përfaqësuesi i posaçëm i OKB-së në Sudan, tha se palët kanë emëruar përfaqësues për bisedimet, që mund të mbahen në Xhedah të Arabisë Saudite, ose në Xhuba të Sudanit Jugor.

- Advertisement -

Megjithatë, ai ka vënë në dyshim mundësinë që vetë liderët e fraksioneve luftarake të ulen me njëri-tjetrin.

Për bisedimet nuk është caktuar një datë dhe perspektiva që liderët e dy palëve të negociojnë në mënyrë direkte duket e zbehtë.

Të premten, kreu i ushtrisë, gjenerali Abdel Fattah al Burhan deklaroi në një intervistë se nuk do të ulej në tryezë me liderin rebel të Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë, gjeneralin Mohamed Hamdan Dagalo.

Ky i fundit, nga ana e tij ka deklaruar se do të ulet në dialog vetëm pasi ushtria e rregullt t’i ketë dhënë fund akteve armiqësore.

Rreth 500 persona janë vrarë që prej 15 prillit, kur beteja e gjatë për pushtet mes ushtrisë dhe paraushtarakëve shpërtheu në një konflikt të armatosur.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Nëse Serbia kalon pandëshkuar, do ta përsërisë krimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i ka bërë thirrje Kuvendit të Kosovës për sanksionim dhe ndëshkim të Serbisë nga faktori ndërkombëtar për sulmin ndaj...

A do shtoj Shqipëria trupa ushtarakë në Kosovë? Rama: Shikoni filmin “Golda”

Kryeministri Edi Rama ishte këtë të enjte në një konferencë për mediat, ku i pyetur nëse Shqipëria si vend anëtare e NATO-s do të...

Rama: Për të parandaluar konfliktin, KFOR të marrë në kontroll Veriun sa më parë

Kreu i qeverisë Edi Rama në një dalje për mediat teksa ka folur për situatën në Veri të Kosovës është shprehur se Qeveria e...

TË FUNDIT

Kurti: Nëse Serbia kalon pandëshkuar, do ta përsërisë krimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i ka bërë thirrje Kuvendit të Kosovës për sanksionim dhe ndëshkim të Serbisë nga faktori ndërkombëtar për sulmin ndaj...

A do shtoj Shqipëria trupa ushtarakë në Kosovë? Rama: Shikoni filmin “Golda”

Kryeministri Edi Rama ishte këtë të enjte në një konferencë për mediat, ku i pyetur nëse Shqipëria si vend anëtare e NATO-s do të...

Rama: Për të parandaluar konfliktin, KFOR të marrë në kontroll Veriun sa më parë

Kreu i qeverisë Edi Rama në një dalje për mediat teksa ka folur për situatën në Veri të Kosovës është shprehur se Qeveria e...

Propozimi për Asociacionin nga Osmani/ Rama: Hap pozitiv për Kosovën

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se Kosova duhet që së bashku me Shtetet e Bashkuara të përgatisë draftin për statutin e Asociacionit të...

Rama: Ekziston rreziku për një republikë të KFOR në Veri, duhet diplomaci e mençuri

Kryeministri Edi Rama, mbajti këtë të enjte një konferencë për media ku u ndal tek tensionet në veri të Kosovës. Rama tha se ekziston mundësia...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×