English

Makina përplas protestuesit në Francë, vdes fermerja 30-vjeçare, të tjerë të lënduar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një tragjedi është regjistruar në protestën e fermerëve në Francë, kur një automjet ka vërshuar mes turmës që manifestonte kundër qeverisë, duke vrarë një grua dhe plagosur dy familjarë të saj. Fermerët protestojnë kundër reformimit të sektorit nga ekzekutivi, që sipas tyre u ka sjellë humbje.

- Advertisement -

Protestat e fermerëve në Francë morën një kthesë tragjike të martën pasi një makinë u përplas me një barrierë rrugore të ngritur nga demonstruesit në lokalitetin Pamiers, në jug të vendit. Për pasojë, një grua humbi jetën ndërsa e bija dhe bashkëshorti mbetën të plagosur.

Prokurorët kanë hapur një hetim mbi ngjarjen, ndërkohë që presidenti Emmanuel Macron ka shprehur ngushëllimet e tij në platformën “X”.

Qeveria franceze është kritikuar ashpër nga fermerët, të cilët kanë bllokuar rrugët në mbarë vendin, në shenjë proteste ndaj rënies së të ardhurave, rritjes së kostove dhe reformimit të sektorit.

Zyrtarë të niveleve të tjera kanë përfunduar gjithashtu në shënjestër të veprimeve të tyre. Në një lokalitet, protestuesit hodhën mbeturina përpara selisë së prefekturës.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?