Malaj: Pse duhet reformë për rritjen ekonomike dhe barrat e rënda për qytetarët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Malaj deklaroi se duhet ndërmarrë një reformë për rritjen ekonomike, në mënyrë që kjo rritje të jetë e lartë dhe e qëndrueshme.

Në emisionin “Now” në Euronews Albania, Malaj nënvizoi se disa nga problemet dhe barrat e rënda për qytetarët, janë PPP-të, koncensionet si dhe çështjet në arbitrazh që mund t’i kushtojnë vendit qindra miliona euro.

“Lidhur me rritjen ekonomike, problemi është që një rritje ekonomike duhet të jetë më e lartë, më e qëndrueshme dhe që të jetë e qëndrueshme do reforma. Nuk mund të mbetet në projekte spontane, duhet të shpërndahet më mirë midis grupimeve sociale. Nuk është bërë indeksim i pagave dhe pensioneve, është bërë një rritje modeste, brenda mundësive që ka vlerësuar qeveria.

- Advertisement -

Por qeveria nuk mund të anashkalojë kritikën që bën FMN-ja dhe BB-ja, por dhe ne jemi të shqetësuar për PPP-të dhe koncensionet, jemi të shqetësuar edhe për vendimet e gjykatave ndërkombëtare që po bëj në disa qindra miliona euro që i ngarkohen qytetarë ve shqiptarë. Stabiliteti i financave publike nuk mund të vijë vetëm duke shkurtuar shpenzimet”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Reagon Kisha Ortodoke serbe: Persona të armatosur po lëvizin nëpër manastir

Dioqeza e Rashkës - Prizrenit e ka dënuar sulmin ndaj Policisë së Kosovës, ku ka mbetur i vrarë një zyrtar i Policisë së Kosovës,...

Gazetari: Rama çoi në Kukës “artilerinë e rëndë të veriut”, si po përplasen klanet

Gazetari Andrea Danglli në një intervistë për Euronews Albania skanoi zgjedhjet e pjesshme për Bashkinë Kukës. I pyetur nga Thimi Samarxhi, se si ai e...

Me uniforma dhe autoblinda, Kurti nxjerr fotot: Po sulmojnë policinë, kërkojnë luftë

Kryeministri Albin Kurti ka publikuar disa fotografi nga vendi i ngjarjes ku ndodhi vrasja e policit të Kosovës sot. Në fotografi shihen persona të...

TË FUNDIT

Reagon Kisha Ortodoke serbe: Persona të armatosur po lëvizin nëpër manastir

Dioqeza e Rashkës - Prizrenit e ka dënuar sulmin ndaj Policisë së Kosovës, ku ka mbetur i vrarë një zyrtar i Policisë së Kosovës,...

Gazetari: Rama çoi në Kukës “artilerinë e rëndë të veriut”, si po përplasen klanet

Gazetari Andrea Danglli në një intervistë për Euronews Albania skanoi zgjedhjet e pjesshme për Bashkinë Kukës. I pyetur nga Thimi Samarxhi, se si ai e...

Me uniforma dhe autoblinda, Kurti nxjerr fotot: Po sulmojnë policinë, kërkojnë luftë

Kryeministri Albin Kurti ka publikuar disa fotografi nga vendi i ngjarjes ku ndodhi vrasja e policit të Kosovës sot. Në fotografi shihen persona të...

“Kambana më e madhe e alarmit deri sot”, Rama reagon për vrasjen e policit në Veri

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas vrasjes së efektivit të policisë në veri të Kosovës. Përmes një postimi në Twitter, Rama e cilëson vrasjen e...

Kurti: 30 persona me uniforma e të armatosur rëndë vijojnë të sulmojnë policinë tonë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë në konferencë për media se e diela është ditë e rëndë për Kosovën. “Vrasja e tij (zyrtarit policor)...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×