Mandati i Olta Xhaçkës, Berisha thirrje Kushtetueses: Gjykoni me paanësi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha deklaroi këtë të martë se ndaj Gjykatës Kushtetuese është duke u ushtruar një presion i madh nga maxhoranca në lidhje me vendimin për mandatin e ministres Olta Xhaçka.

Berisha i bëri apel gjykatës që ditën e nesërme të gjykojë me paanësi bazuar mbi interesin kombëtar dhe Kushtetutën e vendit.

Sipas tij Xhaçka ka shkelur Kushtetutën duke shpallur investitor strategjik bashkëshortin e saj. “Gjykimi është një provë e themeleve të Kushtetutës”, tha Berisha.

- Advertisement -

Gjithashtu ai shtoi: “Jam sot përpara jush për të denoncuar me forcën më të madhe përpjekjen mafioze, mobilizimin e papërmbajtur të Edi Ramës, Olsi Ramës, Amant Josifit, Artan Gaçes, për ndikime të shumëshllojshme mbi gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese në vendimin e tyre. Ky grup i strukturuar ka ndërmarrë dhe po ndërmerr forma antiligjore presioni ndaj anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese me qëllim që përmes firmës së Edi Ramës nga Olta Xhaçka dhe bashkëshortit të statusit të investitorit strategjik të Shqipërisë me të paktën 5 milionë euro favor. Kushtetuta ka qindra nene por njëri ndër ta është neni i artë, neni që nuk lejon në mënyrë kategorike që nuk lejon ministrat dhe deputetët të pasurohen nga pasuritë publike kur ushtrojnë detyrën. Ky nen është shkel në mënyrën më flagrante kur ministrja siguroi për burrin e saj strategjik, statusin e investitorit strartegjik”.

LEXO GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Hakmarrja e zotit do jetë e madhe”, gazetarja revoltohet për spikeren virtuale

Spikerja virtuale Tokyo Tirana”, e krijuar nga Inteligjenca Artificiale, erdhi si risi në televizionet shqiptarel. Ajo u bë realitet në Euronës Albania, duke ngjallur shumë...

Parlamenti Europian rezolutë për Kosovën, diskutohet sot sulmi në Basnjkë

Në selinë e Parlamentit Evropian sot do zhvillohet debati i jashtëzakonshëm lidhur me sulmin e 24 shtatorit në Veri, ndërsa pritet së shpejti edhe...

Zhvlerësohet sërish valuta ruse

Rubla ruse është dobësuar sërish kundrejt dollarit amerikan në fillim të muajit tetor, pavarësisht një përmirësimi të lehtë të martën. Tregtimi i një dollari amerikan...

TË FUNDIT

“Hakmarrja e zotit do jetë e madhe”, gazetarja revoltohet për spikeren virtuale

Spikerja virtuale Tokyo Tirana”, e krijuar nga Inteligjenca Artificiale, erdhi si risi në televizionet shqiptarel. Ajo u bë realitet në Euronës Albania, duke ngjallur shumë...

Parlamenti Europian rezolutë për Kosovën, diskutohet sot sulmi në Basnjkë

Në selinë e Parlamentit Evropian sot do zhvillohet debati i jashtëzakonshëm lidhur me sulmin e 24 shtatorit në Veri, ndërsa pritet së shpejti edhe...

Zhvlerësohet sërish valuta ruse

Rubla ruse është dobësuar sërish kundrejt dollarit amerikan në fillim të muajit tetor, pavarësisht një përmirësimi të lehtë të martën. Tregtimi i një dollari amerikan...

Inxhinieri: E dashuroj një grua virtuale, spikere lajmesh po e po

Inxhinieri Biomjekësor, Ermand Mertenika thë në “Good Morning Albanians” se ai do e dashuronte një grua sintetike. Duke diskutuar për spikeren më të re të...

Xhaxhiu: Euronews Albania ia doli me spikeren virtuale “Tokyo Tirana”

Gazetari Rezar Xhaxhiu ka komentuar “Tokyo Tiranën”, spikeren virtuale që erdhi si risi në Euronews Albania. Në një intervistë për emisionin ‘Good Morning Albanians’ në...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×