English

Marrëdhëniet Kosovë-Serbi, Vuçiç takim me Lajçak në Beograd

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, është takuar ditën e sotme me përfaqësuesin special të Bashkimit Europian për dialogun Prishtinë-Beograd dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, Lajçak më herët gjatë ditës së sotme është takuar me drejtorin e të ashtuquajturës “Zyrë për Kosovën” në qeverinë serbe, Petar Petkoviç.

Javën e kaluar, Lajçak ishte në Prishtinë, ku theksoi se qëllimi i vizitës së tij ishte vendosja e themeleve për takimin e ardhshëm të negociatorëve kryesorë, i cili ishte paralajmëruar për 16 nëntor.

Kujtojmë se faktori ndërkombëtar kërkon një marrëveshje gjithëpërfshirëse mes Kosovës dhe Serbisë, e cila do të bënte të mundur normalizimin e marrëdhënieve dhe hapjen e rrugës për integrimin e tyre në BE.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×