“Marrëveshja Kurti-Vuçiç pa firmë!”-Analisti: BE nuk i bën dot presion Serbisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Bashkimi Europian ka vetëm rol monitorues, nuk ka fuqi imponuese ndaj Serbisë”, kështu tha analisti Agron Qamili.

I ftuar në emisonin “Review” në Euronews Albania, Shameti e quajti si problem faktin se ndërmjetësuesi, Bashkimi Europian, nuk e ka fuqinë e duhur për ta bërë Serbinë të firmosë marrëveshjen, e jo më ta bëjë ta zbatojë atë.

“Marrveshja është Serbi-BE dhe Kosovë-BE. Por BE ka vetëm rol monitorues, nuk ka fuqi imponuese dhe nuk i bën dot presion që Serbia ta zbatoj marrëveshjen. Këtu qendron problemi kryesor i kësaj marrëveshje është se nuk ka presion konkret ndaj Serbisë.

- Advertisement -

Mendoj se arsyeja se përse Vuçiç nuk nënshkruan është që të fitojë diçka. Kjo nuk është detyrimisht vetëm nga Kosova. Serbia kërkon mjete financiare, kërkon ecje përpara në procesin e integrimeve dhe në momentin kur nuk i shikon këto nga perëndimi, nuk ka ansjë presion që të nënshkruaj, e jo më të zbatojë.

Këtu qendron problemi që nuk kemi fuqi politike të ndërmjetësuesit për ta detyruar Serbinë, ndërkohë që kemi kërkesa konkrete për Kosovën për të bërë ato që janë më të vështirat për të”,- tha analisti Agron Maliqi.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rama takohet me Zelenskyn në Moldavi, zbardhen detaje nga takimi

Kryeministri Edi Rama ka takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, gjatë vizitës në Samitin e Komunitetit Politik Evropian, që po mbahet në Moldavi. Lajmi është bërë...

Xhaçka në Oslo: Falënderojmë NATO-n, dënojmë dhunën ndaj KFOR-it

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka qenë e pranishme në samitin jozyrtar të Ministrave të Jashtëm të NATO-s që po zhvillohet në Oslo. Ajo deklaroi...

Helikopterët e NATO-s monitorojnë situatën në Zveçan

Helikopterët e NATO-s janë parë të fluturojnë në qiellin e Zeçanit të enjten, atje ku dy ditë më parë protestuesit serbë dhunuan ushtarë të...

TË FUNDIT

Rama takohet me Zelenskyn në Moldavi, zbardhen detaje nga takimi

Kryeministri Edi Rama ka takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, gjatë vizitës në Samitin e Komunitetit Politik Evropian, që po mbahet në Moldavi. Lajmi është bërë...

Xhaçka në Oslo: Falënderojmë NATO-n, dënojmë dhunën ndaj KFOR-it

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka qenë e pranishme në samitin jozyrtar të Ministrave të Jashtëm të NATO-s që po zhvillohet në Oslo. Ajo deklaroi...

Helikopterët e NATO-s monitorojnë situatën në Zveçan

Helikopterët e NATO-s janë parë të fluturojnë në qiellin e Zeçanit të enjten, atje ku dy ditë më parë protestuesit serbë dhunuan ushtarë të...

Roma zhgënjen në Europa League, spanjollët “Zot” të kompeticionit evropian

Sevilla ka konfirmuar dhe një herë tjetër se është “Zot” në kompeticionin e Europa League. Spanjollët regjistruan një tjetër trofe, ndërsa në finalen e...

Kurti nuk tërhiqet: Kosova nuk do të lejojë struktura paralele në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi këtë të enjte se kryetarët e komunave të zgjedhur në veri të Kosovës do të vijojnë të ushtrojnë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×