Mbillen 700 pemë në Korçë, financime nga emigrantët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një iniciativë e shoqërisë civile në Korçë dhe të rinjve ka bërë që të mbillen afro 700 pemë në Bredhin e Drenovës dhe kodrat e qytetit.

Nisma erdhi duke parë zonat e shpyllëzuara dhe të djegura, ndërkohë që shumë përtej mbjelljes se pemëve synim ka qenë dhe ndërgjegjësimi i shoqërisë.

“Korça ka një traditë të veçantë në krahasim me qytetet e tjera përsa i përket natyrës, korçarët e kanë traditë natyrën, i sheh nëpër male, pyje dhe nuk jemi të suprizuar nga kjo pjesëmarrje. Gjithmonë është gjë e mirë kur mbjell një pemë, oksigjeni, rekreacioni, por edhe ndërgjegjësimi të cilët janë më pak pasiv për dashamirësinë e natyrës,” – u shpreh aktivisti i “Korça Alpin”, Iljon Thanasi.

- Advertisement -

Vetë të rinjtë tregojnë pse i janë bashkuar kësaj nisme.

“Kjo është për të gjithë ata që janë të pasionuar pas natyrës, dashamirës, ata që kërkojnë të mbrojnë e mbajnë pastër mjedisin. Ne e dimë sa te rëndësishme janë pyjet për komunitetin dhe botën e gjallë, duke qenë se pjesa e Moravë konsiderohen mushkëritë e qytetit të bëhemi bashkë për të mbrojtur pasurinë tonë të përbashkët,” – u shpreh një vajzë.

“Unë jam dashamirës i natyrës dhe ka pasur nevojë përherë të mbillen pemë. Të gjithë kalojnë kohën këtu, duam të kemi ajër të pastër. I bashkova kësaj nisme që të ndihmoj natyrën por edhe ne si individ. Ne grupin tonë ka shumë pak të rinj dhe u bëjmë thirrje të bashkohen,” – tha një djalë.

Gjatë dy ditëve u mbollën afro 700 fidanë të rinj, ndërkohë që nisma pritet të vazhdohet edhe gjatë ditëve të tjera, duke marrë mbështetjen financiare edhe të emigrantëve korçarë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Degët më pak të preferuara dhe më të kërkuarat në Universitetin e Tiranës

“Review” në Euronews Albania ka paraqitur një listë me degët më të kërkuara në Universitetin e Tiranës.   10 Degët më të kërkuara në UT   1 Informatikë Ekonomike 98.75% 2 Informatikë 98.50% 3 Financë 96.59% 4 Drejtësi 94.92% 5 Teknologji...

Publikohet video e vrasjes së policit Afrim Bunjaku në Kosovë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha deklaroi për mediat se polici që humbi jetën pas sulmit në veri të Kosovës, Afrim...

Reagimi i parë zyrtar i Mbretërisë së Bashkuar për shtimin e trupave në Kosovë

Forcat e Mbretërisë së Bashkuar do të vendosen në misionin paqeruajtës të NATO-s në Kosovë pas një kërkese të NATO-s. Kjo vjen pas sulmit të...

TË FUNDIT

Degët më pak të preferuara dhe më të kërkuarat në Universitetin e Tiranës

“Review” në Euronews Albania ka paraqitur një listë me degët më të kërkuara në Universitetin e Tiranës.   10 Degët më të kërkuara në UT   1 Informatikë Ekonomike 98.75% 2 Informatikë 98.50% 3 Financë 96.59% 4 Drejtësi 94.92% 5 Teknologji...

Publikohet video e vrasjes së policit Afrim Bunjaku në Kosovë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha deklaroi për mediat se polici që humbi jetën pas sulmit në veri të Kosovës, Afrim...

Reagimi i parë zyrtar i Mbretërisë së Bashkuar për shtimin e trupave në Kosovë

Forcat e Mbretërisë së Bashkuar do të vendosen në misionin paqeruajtës të NATO-s në Kosovë pas një kërkese të NATO-s. Kjo vjen pas sulmit të...

Goditet me thikë 19-vjeçarja shqiptare në Selanik

Në një park në Selanik ka ndodhur një ngjarje tronditëse këtë të diel rreth orës 5:30 të pasdites. Një person ka goditur me thikë...

Sulmi terrorist në Turqi, ja kush e mori përgjegjësinë

Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) ka pranuar se ka kryer sulmin terrorist të ndodhur mëngjesin e kësaj të diele në Ankara të Turqisë. Kjo...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×