Mbretëria e Bashkuar: S’ka viza për fëmijët ukrainas që udhëtojnë pa një prind

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria Britanike ka ndërprerë aplikimet e vizave për të miturit ukrainas të pashoqëruar që ikin nga pushtimi rus sepse ende nuk kanë vendosur se si t’i trajtojnë këto, ka thënë një avokat i emigracionit.

Këshillat aktuale të qeverisë për skemën ‘Homes For Ukraine’ thonë se personat nën 18 vjeç “duhet të aplikojnë si pjesë e një njësie familjare që përfshin prindin ose kujdestarin e tyre ligjor” për t’u kualifikuar, raporton Sky News.

Ky udhëzim nuk u shfaq në faqen zyrtare të Qeverisë Britanike (gov.uk) deri në mesin e prillit, derisa skema u shfaq në 18 mars, duke çuar në konfuzion dhe akuza për një “skandal kombëtar” se Home Office kishte shtyrë rregullat e emigracionit.

- Advertisement -

Mala Savjani, një avokate e emigracionit për bamirësinë ‘Here For Good’ me bazë në Wilson Solicitors LLP, ka raportuar se ka pasur aplikime nga të mitur të pashoqëruar që janë ndalur dhe nuk janë vendosur, veçanërisht ato që janë dorëzuar në gjysmën e dytë të marsit, ku vendimet për aplikimet që kishin bërë ata do ishin të pritura nga rregullat e emigracionit.

Ajo shtoi se Home Office qëllimisht nuk po i merr ato vendime, sepse ata nuk kanë vendosur në të vërtetë se si të merren me ato aplikime.

Një zëdhënës i qeverisë përmendi “shqetësimet e mbrojtjes” si arsyeja pse të miturit e pashoqëruar nuk po miratohen për skemën.

“Për shkak të shqetësimeve të mbrojtjes, të miturit e pashoqëruar kanë të drejtë vetëm sipas skemës ‘Homes for Ukraine’ nëse ata ribashkohen me një prind ose kujdestar ligjor në MB”, thuhet në një deklaratë.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×