English

Mbytet trageti në Afrikën Qendrore, të paktën 58 të vdekur

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të paktën 58 persona u mbytën në Republikën e Afrikës Qendrore pasi një traget plot me pasagjerë u mbyt në lumin Mpoko, thanë sot dëshmitarët për Reuters.

- Advertisement -

Rreth 300 njerëz morën një traget prej druri për në funeralin përtej lumit Mpoko në kryeqytetin Bangui të premten, por anija shpejt filloi të shpërbëhej.

Të parët kanë reaguar peshkatarët vendas, para mbërritjes së ambulancës dhe ushtrisë.

Një peshkatar i përfshirë në shpëtim tha se të paktën 20 trupa u gjetën ndërsa prisnin që ushtria të mbërrinte.

“Kjo është një ditë e tmerrshme”, tha ky peshkatar për AP.

Numri i të vdekurve po rritet ndërsa ushtria merr përsipër operacionin e shpëtimit dhe kërkimit, thanë zyrtarët në Qendrën Spitalore Universitare Bangui.

Grupet e shoqërisë civile dhe partitë politike lokale dërguan ngushëllimet e tyre në rrjetet sociale dhe kërkuan një hetim për mbytjen e anijes.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?