“Mcgonigal” përplas Ramën me opozitën, nesër seancë maratonë 24 orë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nesër, mazhoranca dhe opozita do të përballen në një seancë plenare maratonë 24 orë për çështjen Mcgonigal.

Dy grupimet brenda Partisë Demokratike do të përballen të enjten në seancë plenare me kryeministrin Edi Rama për akuzat e ngritura për lidhjen e tij me ish zyrtarin e FBI, Charles Mcgonigal që po hetohet në Amerikë.

Grupimi i drejtuar nga Sali Berisha, ka kërkuar zhvillimin e një mocioni me debat pa afat kohor. Kërkesa e tyre është firmosur nga 19 deputetë. Për këtë mazhoranca deklaroi se do të jenë në dispozicion 24 orë.

- Advertisement -

Nga ana tjetër, grupi parlamentar demokrat i drejtuar nga Enkelejd Alibeaj ka kërkuar mbajtjen e një interpelance po për çështjen “Mcgonigal”. Interpelanca me kreun e qeverisë do të kryhet nga deputeti Gazment Bardhi.

Në kuvend është dorëzuar edhe një kërkesë tjetër e grupimit të Sali Berishës. 13 deputetë kanë dërguar 13 pyetje për kryeministrin Rama për të shpjeguar më tej lidhjet e tij dhe akuzat për ish zyrtarin e FBI.

Në total janë 1440 minuta, ku pjesë më të madhe të kohës e ka grupi parlamentar socialist me 750 minuta, e ndjekur nga grupi parlamentar demokrat me 350 minuta.

Në seancë, Sali Berisha dhe deputetët e tjerë të përjashtuar nga grupi parlamentar i PD kanë në dispozicion 10 minuta për diskutime.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Peshkonin me mjete të ndaluara në liqenin e Shkodrës, procedohen dy persona

Pas patrullimeve të vazhdueshme në liqenin e Shkodrës, policia zbuloi 2 raste të tjera të peshkimit me mjete të ndaluara, mekanizma elektrikë. Dy personat E....

Kurti homazhe për At Artur Liolinin: I pikëlluar! Përfaqësues i denjë i shqiptarëve

Albin Kurti, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shprehur ngushëllimet e tij, për ndarjen nga jeta të At Artur Liolinit, Kryekancelarit të Kryedioqezës Shqiptare...

Ndeshjet e Seria A dhe La Liga| Roma në vendin e 16-të në, “turpërohet” nga Genoa

Roma ka pësuar humbjen e 3-të në kampionat, ndërsa kundërshtari i radhës ishte Genoa. Verdhekuqtë pësuan një humbje me rezultat të thellë në transfertë,...

TË FUNDIT

Peshkonin me mjete të ndaluara në liqenin e Shkodrës, procedohen dy persona

Pas patrullimeve të vazhdueshme në liqenin e Shkodrës, policia zbuloi 2 raste të tjera të peshkimit me mjete të ndaluara, mekanizma elektrikë. Dy personat E....

Kurti homazhe për At Artur Liolinin: I pikëlluar! Përfaqësues i denjë i shqiptarëve

Albin Kurti, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shprehur ngushëllimet e tij, për ndarjen nga jeta të At Artur Liolinit, Kryekancelarit të Kryedioqezës Shqiptare...

Ndeshjet e Seria A dhe La Liga| Roma në vendin e 16-të në, “turpërohet” nga Genoa

Roma ka pësuar humbjen e 3-të në kampionat, ndërsa kundërshtari i radhës ishte Genoa. Verdhekuqtë pësuan një humbje me rezultat të thellë në transfertë,...

Shtyhet gjyqi ndaj Mediut, avokatët e viktimave kërkojnë të njohin dëshmitarët

Është shtyrë për në 3 tetor gjyqi ndaj ish ministrit të mbrojtjes Fatmir Mediu. Shkak u bë kërkesa e avokatit të viktimave, Dorjan Matlia...

80 raste të korruptimit të policisë, në pranga 55-vjeçari, drejtonte motorin i dehur

Policia Rrugore e Tiranës ka zbuluar një rast të ofrimit të mitdhënies për të shmangur ndëshkimin administrativ dhe përgjegjësinë ligjore. Deri më tani, janë identifikuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×