“Me Putinin nuk ka raporte të këqija”, Hoti: Erdogani, lojtar pragmatik në politikë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dritan Hoti i ftuar në Euronews Albania ka bërë një analizë të politikës së presidentit turk Erdogan. Ai ka cituar ish presidentin Donald Trump duke thënë se Erdogan është një lojtar i shquar në fushën e shahut të politikës.

I pyetur për marrëdhëniet e presidentit turk me atë rus, Hoti tha se nuk kanë marrëdhënie të këqija, por kanë mendime të ndryshme për politikën e jashtme.

“Erdogan është imponuar si një mediator sa i takon marrëdhënieve me Rusinë. Ka pasur marrëdhënie jo të këqija me Vladimir Putinin, që kanë qenë marrëdhënie personale, por nga ana tjetër në qëndrimin e tij në politikën e jashtme i janë imponuar imperativat e proceseve historike, pra perceptimet e tij personale dhe interesat e Turqisë.

- Advertisement -

Turqia nuk përputhet me Rusinë sa i takon çështjes së Azerbajxhanit, në çështjet e Libisë, pra ka pasur një situatë komplekse ndërmjet dy liderëve me një përmbajtje autokritike. Donald Trump e ka shquar si një lojtar të shquar në fushën e shut të gjeopolitikës botërore. Është një lojtar pragmatik dhe jo dogmatik në gjeopolitikën botërore dhe ka disa marrëdhënie individuale me disa lider, por nga ana tjetër ka dhe mospërputhje esenciale me Rusinë”,-tha për Euronews Albania Dritan Hoti.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

TË FUNDIT

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×