English

Merkel dekorohet me çmimin më të lartë në Gjermani

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-kancelarja gjermane, Angela Merkel, është dekoruar me çmimin më të lartë të shtetit.

- Advertisement -

Gruaja e parë që ka udhëhequr Gjermaninë është dekoruar me çmimin Kryqi i Madh i Urdhrit të Meritës, për arritje të veçantë.

Çmimi i është dorëzuar nga presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier, në një ceremoni të organizuar në Berlin, shkruan REL.

Në këtë organizim kanë marrë pjesë kancelari aktual gjerman Olaf Scholz, shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe ish-trajneri i ekipit kombëtar të Gjermanisë në futboll Juergen Klinsmann.

Merkel ka folur gjatë mbrëmjes për “shumë përvoja të mira” përgjatë viteve sa ka qenë kancelare.

Vetëm dy ish-kancelarë të Gjermanisë janë nderuar me çmimin e njëjtë në të kaluarën: Konrad Adenauer, lideri i parë i Gjermanisë së pasluftës, dhe Helmut Kohl, i konsideruar si arkitekt i ribashkimit të Gjermanisë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×