Analisti: Vuçiç tradhtoi Merkelin, ja çfarë i premtoi ish-kancelares

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Gazmir Raci thotë se presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç i ka premtuar Angela Merkelit, kur kjo e fundit mbante postin e kancelares gjermane, se ai do të ishte personi i vetëm që do të mund ta njihte pavarësinë e Kosovës.

Në një intervistë për Euronews Albania, Raci u shpreh se Vuçiç ka bërë të kundërtën, duke sjellë destabilitet në Kosovë, por jo vetëm.

“Thuhet mes diplomatëve që, presidenti Vuçiç i ka premtuar kancelares Merkel, se ai është personi i vetëm që do të mund ta njihte pavarësinë e Kosovës. Ai ka vepruar në kundërshtim me atë çfarë ka thënë karshi kancelares Merkel, sepse tendencat e Serbisë këto vite, kanë qenë destabilizuese jo vetëm me Kosovën, por edhe me Bosnje dhe Hercegovinën. Kemi parë më herët edhe me Malin e Zi.

- Advertisement -

Kështu që, edhe presidenti Vuçiç le shumë për të dëshiruar nga ajo që jep si obligim ose si premtim karshi faktorit ndërkombëtar. Për shembull, kemi veprimet e fundit në Veri. Askush nuk priste që do të kishim barrikada, në momentin që Kosova bëri shtyrjen e targave, po ashtu bëri edhe shtyrjen e zgjedhjeve lokale. Këto janë veprime dhe lojëra që i bën”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Bie nga kati i 6 i hotelit në Durrës, humb jetën turistja polake, detajet e para

Në orët e para të mëngjesit të sotëm, në lagjen nr. 13, në Durrës dyshohet se aksidentalisht ka rënë nga kati i gjashtë i...

Vrau Elton Çiçon në 2016, Apeli i GJKKO konfiskon pasuritë e Jani Aliajt

Gjykata e e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka vendosur konfiskimin e pasurive të Jani Aliajt nga Tepelena i cili...

Psikologia këshillon prindërit: Të jeni vigjilentë kur fëmijët rrinë me fqinjët

Psikologia Eskena Qirici tha për “Good Moorning Albanians”, se prindërit duhet të jenë më vigjilentë kur i lënë fqinjët e tyre t’u përkëdhelin fëmijët...

TË FUNDIT

Bie nga kati i 6 i hotelit në Durrës, humb jetën turistja polake, detajet e para

Në orët e para të mëngjesit të sotëm, në lagjen nr. 13, në Durrës dyshohet se aksidentalisht ka rënë nga kati i gjashtë i...

Vrau Elton Çiçon në 2016, Apeli i GJKKO konfiskon pasuritë e Jani Aliajt

Gjykata e e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka vendosur konfiskimin e pasurive të Jani Aliajt nga Tepelena i cili...

Psikologia këshillon prindërit: Të jeni vigjilentë kur fëmijët rrinë me fqinjët

Psikologia Eskena Qirici tha për “Good Moorning Albanians”, se prindërit duhet të jenë më vigjilentë kur i lënë fqinjët e tyre t’u përkëdhelin fëmijët...

Kurti bisedë telefonike me Sekretarin për Punë të Jashtme të Britanisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti sonte zhvilloi një bisedë telefonike me Sekretarin për Punë të Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly. Biseda ishte e...

Akuzat për qumështin pluhur, Krifca-opozitës: Nisma mbron prodhimin vendas

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca bëri dje të ditur se gjatë vitit 2022 në vend u prodhua 1 milion tonë qumësht,...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×