SHBA i jep garanci Kosovës | Chollet: Asociacioni, jo si Republika Srpska

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Këshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet ka thënë se Asociacioni i komunave me shumicë serbe në Kosovë nuk do të jetë një mekanizëm që do t’i përngjajë Republikës Srpska në Bosnjë dhe Hercegovinë.

Duke folur për në një intervistë për televizionin N1 në Beograd, Chollet u shpreh është me rëndësi që të formohet Asociacioni duke respektuar Kushtetutën e Kosovës.

I pyetur lidhur me deklaratat e presidentit serb Aleksandar Vuçiç, se plani franko-gjerman përfshin njohjen e pavarësisë së Kosovës, Chollet deklaroi se SHBA-të mbështesin normalizimin drejt njohjes reciproke.

- Advertisement -

“SHBA-të mbështesin dialogun e ndërmjetësuar nga BE dhe qëllimi i saj është normalizimi në drejtim të njohjes reciproke”, theksoi diplomati, duke shtuar se propozimi evropian është bazë negocimi dhe si i tillë është fleksibil.

Ndërkaq, sa i përket anëtarësimit të mundshëm të Kosovës në Kombet e Bashkuara, ai  nënvizoi se është një gjë e vështirë marrë parasysh kundërshtimet ruse dhe kineze, por ka thënë se SHBA-të do të vazhdojë ta mbeshtesin.

Përpjekjet serbe për tërheqje të njohjeve të Kosovës, i ka quajtur humbje kohe.

Chollet është shprehur i shqetësuar  me influencën ruse në Ballkan. Ai ka deklaruar se Rusia ka dëshmuar gatishmëri që të përdorë resurset e energjisë për të ushtruar ndikim negativ.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Perëndimi kundër Serbisë| Britania dërgon “Tigrat”, Gjermania e irrituar me Vuçiç

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kërkuan të premten Serbisë që të tërheq trupat ushtarake të vendosura në kufirin me Republikën e Kosovës. Koordinatori për...

Rrolling Stones pritet të dhurojë pasurinë marramendëse për bamirësi

Mick Jagger, Ylli i Rolling Stones ka deklaruar se grupi i rrokut mund të dhurojë 500 milionë dollarë për bamirësi. Shuma e parave do...

Përballja e shekullit në boks, Usyk do të ndeshet me Fury

Një përballje historike dhe padyshim më e madhja në historinë e boksit botëror do të zhvillohet në fund të vitit, mes Oleksandër Usyk dhe...

TË FUNDIT

Perëndimi kundër Serbisë| Britania dërgon “Tigrat”, Gjermania e irrituar me Vuçiç

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kërkuan të premten Serbisë që të tërheq trupat ushtarake të vendosura në kufirin me Republikën e Kosovës. Koordinatori për...

Rrolling Stones pritet të dhurojë pasurinë marramendëse për bamirësi

Mick Jagger, Ylli i Rolling Stones ka deklaruar se grupi i rrokut mund të dhurojë 500 milionë dollarë për bamirësi. Shuma e parave do...

Përballja e shekullit në boks, Usyk do të ndeshet me Fury

Një përballje historike dhe padyshim më e madhja në historinë e boksit botëror do të zhvillohet në fund të vitit, mes Oleksandër Usyk dhe...

Drejt zbardhjes vrasja e Tupac Shakur, arrestohet një nga autorët e dyshuar

Mëngjesin e së premtes është arrestuar Davis “Keffe D” Duane, një nga dëshmitarët e fundit të gjallë të sulmit fatal që çoi në vrasjen e...

Detaje nga vrasjet e bandës së Laert Haxhiut, 50 mijë € për eliminimin e biznesmenit

Të tjera detaje kanë dalë në dritë nga dëshmia e të penduarit të drejtësisë, Artan Tafani. 39-vjeçari ka treguar se si vepronte grupi kriminal i...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×