Mësim në oborr, konflikti për pronësinë privat-bashki lë nxënësit pa shkollë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prej 3 ditësh, nxënësit e shkollës në fshatin Mali Kolaj po zhvillojnë mësim në oborrin e shkollës për shkak se mes pronarit të godinës dhe bashkisë së Shkodrës, ende nuk është gjetur një marrëveshje.

Zyra e Arsimit, iu ka ofruar si zgjidhje shkollën në qendër të Velipojës, por për prindërit distanca është shumë e largët.

Furgoni nuk vjen në qendër të fshatit për të marrë fëmijët dhe këta të fundit e kanë të pamundur të ecin 5 km në këmbë për të shkuar deri tek stacioni. Në këto kushte, në ndihmë u ka ardhur mësuesja e cila po u jep mësim në oborrin e shkollës së mbyllur.

- Advertisement -

Edhe vetë nxënësit duan rihapjen e shkollës së fshatit.

Në fshatin Mali Kolaj, vetëm 20 km larg Shkodrës, janë 16 nxënës të cilët me mbylljen e shkollës fillore, mësimin po e zhvillojnë në ambient të hapur, por edhe për sa kohë, kjo varet nga kushtet e motit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Italia, Franca dhe Gjermania thirrje BE-së: Të vendosen sanksione kundër Hamasit

Italia, Franca dhe Gjermania i kanë bërë thirrje Bashkimit Evropian që të vendosë sanksione ad hoc kundër Hamasit dhe mbështetësve të tij, shkruan Reuters,...

“Shpërthejnë” grevat e përgjithshme, shtetet arabe solidarizohen me Gazën

Punëtorë, biznese dhe institucione janë duke marrë pjesë në një grevë të përgjithshme të hënën, në disa vende arabe, për të shprehur solidaritet me...

Girona drejt titullit kampion i dimrit në Spanjë, “leksion” Barcelonës në transfertë

Girona është padyshim surpriza më e bukur e këtij sezoni në kampionatin spanjoll. Skuadra e Michel u rikthye në krye të tabelës së klasifikimit...

TË FUNDIT

Italia, Franca dhe Gjermania thirrje BE-së: Të vendosen sanksione kundër Hamasit

Italia, Franca dhe Gjermania i kanë bërë thirrje Bashkimit Evropian që të vendosë sanksione ad hoc kundër Hamasit dhe mbështetësve të tij, shkruan Reuters,...

“Shpërthejnë” grevat e përgjithshme, shtetet arabe solidarizohen me Gazën

Punëtorë, biznese dhe institucione janë duke marrë pjesë në një grevë të përgjithshme të hënën, në disa vende arabe, për të shprehur solidaritet me...

Girona drejt titullit kampion i dimrit në Spanjë, “leksion” Barcelonës në transfertë

Girona është padyshim surpriza më e bukur e këtij sezoni në kampionatin spanjoll. Skuadra e Michel u rikthye në krye të tabelës së klasifikimit...

“Kjo është farsë-komedi”, mbështetësi i Belerit: Drejtësia të marrë parasysh faktet

Dhjetëra qytetarë janë mbledhur këtë të hënë para GJKKO, ku pritet të mbahet seanca gjyqësore për të dhënë vendimin nëse Fredi Beleri do të...

76-vjetori i ndarjes nga jeta të Asdrenit, poeti i i himnit kombëtar

Më 11 dhjetor të vitit 1947 u nda nga jeta në Bukuresht, Aleks Stavre Drenova, i njohur si Asdreni. Emri artistik Asdreni përdorej nga vetë...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×