“Mësuesja e nipërve të saj”, rrëfimi emocionues i 74-vjeçares nga Vlora

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sherife Shanaj, sot 74 vjeç, gjysmën e jetës e kaloi duke mësuar brezat e rinj.

Teksa hyn në shkollën ku ka dhënë mësim për shumë vite, ajo tregon emocionet e saj.

“Është një nostalgji, kënaqësi që këtu gjen gjurmët e punës tënde, gjen vendin ku ke punuar klasën, takon kolegët, dhe të duket sikur rinohesh kur hyn prapë në atë vendin që ke punuar,” – rrëfeu Sherife Shanaj.

- Advertisement -

Klasa ku zhvillonte mësim ka lënë pas kujtime të bukura për të.

“Klasa ime ka qenë kjo, për herë të fundit kam mësuar nxënësit nga klasa e parë deri në të tretë pastaj i lashë. Këtu kujtoj ata nxënësit e mi të vegjël, erdhën në klasën e parë dhe i lashë në klasën e tretë dhe nxënësit më kishin organizuar një festë. Edhe sot që e kujtoj atë ditë që unë jam larguar, u ndava me shoqërinë, por dhimbja më e madhe që u ndava me ata vogëlushë aq të sinqertë. Një nxënës më bëri një dedikim, e kam akoma,” – tha mësuesja.

Për të jeta rezervoi një ngjarje të hidhur, por me forcë dhe dashuri arriti ta përballojë.

“E kam pasur pak të vështirë punën si gjyshe, në jetën time më ka ndodhur një fatkeqësi. Unë jam nëna e dy çunave, me ka vdekur nusja e djalit në moshën 34 vjeç dhe më ka lënë dy fëmijë binjak autik. Që në moshën një vjeç i mora dhe i rrita. Fëmijët e mi jetimë dhe autik, gjë që shtonte përgjegjësinë. Ikja e nuses më bëri që të harroj gjithçka e t’i përkushtohesha vetëm atyre,” – rrëfeu Shanaj.

Mësuesja dhe gjyshja e merituar ka një mesazh për të gjithë ata që sot përballen me situata të tilla

“Këta fëmijë duan vetëm dashuri. Te moshat e reja, nënat e reja duhet ta pranojnë jo ta fshehin, jo të ndrydhen.  Detyra jonë është jo t’i fshehim por ne të punojmë për ta. Paralelisht me punën që bëhej në kopsht unë kam studiuar të gjitha literaturat për ta,” – tregoi Shanaj.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Aktori: Isha vetëm 10 vjeç kur luajta te ‘Nëntori i dytë’, më thirri Viktor Gjika

Aktori Taulant Godaj ka rrëfyer se ka qenë 10 vjeç kur ka luajtur në filmin “Nëntori i Dytë”. Komentet Godaj i bëri në një lidhje...

“Hoqa 28 njohje”- Ministria e Jashtme e Kosovës reagon për deklaratën e Vuçiç

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç deklaroi një ditë më parë se gjatë viteve që partia e tij ndodhet në pushtet, falë politikës së tij të jashtme ka...

U kapën me armë zjarri dhe municion luftaraknë në makinë, arrestohen 2 persona

Dy persona janë arrestuar këtë të enjte në Vlorë, pasi u kapën ndërsa lëviznin me armë zjarri dhe municion luftarak në makinë. Sipas policisë së...

TË FUNDIT

Aktori: Isha vetëm 10 vjeç kur luajta te ‘Nëntori i dytë’, më thirri Viktor Gjika

Aktori Taulant Godaj ka rrëfyer se ka qenë 10 vjeç kur ka luajtur në filmin “Nëntori i Dytë”. Komentet Godaj i bëri në një lidhje...

“Hoqa 28 njohje”- Ministria e Jashtme e Kosovës reagon për deklaratën e Vuçiç

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç deklaroi një ditë më parë se gjatë viteve që partia e tij ndodhet në pushtet, falë politikës së tij të jashtme ka...

U kapën me armë zjarri dhe municion luftaraknë në makinë, arrestohen 2 persona

Dy persona janë arrestuar këtë të enjte në Vlorë, pasi u kapën ndërsa lëviznin me armë zjarri dhe municion luftarak në makinë. Sipas policisë së...

Të shtëna me armë zjarri në Jerusalem, vritet një grua

Një grua 24-vjeçare ka vdekur pas të shtënave në një stacion autobusi në Jerusalem, sipas shërbimit të ambulancës izraelite Magen David Adom. Shërbimi përditësoi numrin...

Vrasja e gruas në Kosovë, Policia zbardh ngjarjen: Si u ekzekutua në sy të fëmijëve

Të tjera detaje kanë dalë mbi vrasjen e gruas së këshilltarit të Behxhet Pacollit, Liridona Murselit. Sipas burimeve nga Policia, bëhet me dije se viktima...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×