Ministrja Ibrahimaj: Lufta Rusi-Ukrainë ndikoi në rritjen e çmimeve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj deklaroi se lufta mes Rusisë dhe Ukrainës ka ndikur në rritjen e çmimeve në vend.

Deklaratën, Ibrahimaj e bëri këtë të enjte gjatë seancës plenare të zhvilluar në Kuvend.

Sipas saj, pasojat e kësaj lufte kanë kushtëzuar edhe ecurinë e buxhetit të vitit 2022.

- Advertisement -

“Viti 2022 rezultoi një vit i cili nuk ishte një vit normal. Zbatimi i buxhetit u kushtëzua nga pasojat e luftës së Rusisë ndaj Ukrainës, e cila nuk u ndje vetëm në vendin tonë, por janë pasoja që po rezultojnë në tregues të një lufte të përbotshme, të një lufte të tretë botërore.

Impakti që ka pasur kjo luftë në ekonominë tonë është ndjerë, e kemi ndjerë të gjithë në shportën e familjes sonë, në pazaret tona të përditshme, pasi janë ndikuar çmimet e konsumit, janë ndikuar çmimet e karburanteve, janë ndikuar çmimet e energjisë elektrike, janë ndikuar çmimet e karburanteve, janë ndikuar çmimet e ndërtimit dhe të gjithë këto elementë, kanë kushtëzuar ecurinë e buxhetit të vitit 2022”, theksoi ajo.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ujqit rikthehen në Europën Perëndimore, po sulmojnë bagëtitë

Ujqërit janë kthyer në Belgjikë dhe prania e tyre në rritje po krijon tensione me fermerët. Këto foto janë bërë me kamera të jetës...

Java e dytë censit 2023| INSTAT: Për çdo ankesë kontaktoni në numrin jeshil

Java e dytë e nisjes së censit të popullsisë dhe banesave, po ecën mirë. Deri në këto momentet, INSTAT, ka bërë më dije se...

Çeku i bebes s’rriti popullsinë, në 4 vite u dhanë 125 mln euro, gjysma shkoi jashtë

Në vitin 2019 qeveria vendosi të disbursonte nga buxheti i saj bonusin për bebet. Politika në mbështetje të familjeve dhe prindërve të rinj, synon...

TË FUNDIT

Ujqit rikthehen në Europën Perëndimore, po sulmojnë bagëtitë

Ujqërit janë kthyer në Belgjikë dhe prania e tyre në rritje po krijon tensione me fermerët. Këto foto janë bërë me kamera të jetës...

Java e dytë censit 2023| INSTAT: Për çdo ankesë kontaktoni në numrin jeshil

Java e dytë e nisjes së censit të popullsisë dhe banesave, po ecën mirë. Deri në këto momentet, INSTAT, ka bërë më dije se...

Çeku i bebes s’rriti popullsinë, në 4 vite u dhanë 125 mln euro, gjysma shkoi jashtë

Në vitin 2019 qeveria vendosi të disbursonte nga buxheti i saj bonusin për bebet. Politika në mbështetje të familjeve dhe prindërve të rinj, synon...

Atentati në Dukagjin| Njëri nga autorët vetëdorëzohet, të tjerët në kërkim

Martin Qershija - 28 vjeç Edmond Nika - 29 vjeç Kujtim Dholla - 25 vjeç Çesk Serraj - 36 vjeç Këta persona janë shpallur...

Serbia shkon në zgjedhje të parakohshme, bëhet publike data

Serbia pritet të shkojë në zgjedhje të parakohshme në 17 dhjetor. Lajmi u bë me dije nga presidenti në një program televiziv. Vuçiç u bëri...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×