Miqësia franko-britanike, Mbreti Charles në Paris: Mes vendeve, marrëdhënie solide

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbreti Charles III ka përshëndetur “miqësinë solide” mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Francës, në një darkë të mbajtur në nder të tij Sallën e Pasqyrave, në Pallatin e Versajës.

Vizita shtetërore synon të vërë në dukje miqësinë e rinovuar mes Londrës dhe Parisit, me monarkun që ngriti një dolli në frëngjisht.

“Zoti president, ju mund të mbështeteni tek miqësia solide që po ripërtërihet dhe rigjallërohet në çdo gjeneratë që kalon”, tha Charles III, mbret i Britanisë së Madhe.

- Advertisement -

Charles III dhe bashkëshortja Camilla po zhvillojnë një vizitë treditore në Francë, e planifikuar fillimisht në mars, por e shtyrë për shkak të protestave kundër reformës së pensioneve të mbajtur në Francë.

Më herët ata u pritën me një ceremoni madhështore të organizuar në monumentin e Harkut të Triumfit nga presidenti Emmanuel Macron dhe bashkëshortja e tij Brigitte.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...

Protestat e opozitës, Lela: Nuk i është vënë zjarri Kuvendit, është një shkëndijë

Drejtori i Komunikimit në PD, Alfred Lela është përplasur me deputeten socialiste Pranvera Resulaj lidhur me aksionin opozitar. I ftuar në Now me Erla Mëhillin...

TË FUNDIT

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...

Protestat e opozitës, Lela: Nuk i është vënë zjarri Kuvendit, është një shkëndijë

Drejtori i Komunikimit në PD, Alfred Lela është përplasur me deputeten socialiste Pranvera Resulaj lidhur me aksionin opozitar. I ftuar në Now me Erla Mëhillin...

Arian Çani zbulon skenarin: Rama po bën atë që duhet, do të “rrokullisej” nëse…

Gazetari Arian Çani tha në “Now me Erla Mëhillin”, se në situatën ku ndodhet kuvendi kryeministri Rama nuk mund të tërhiqet. Ai tha se në...

“Berisha ‘non grata’ i bie Ramës me flamurin e SHBA”-Çani: Doktori të takojë Putinin

Gazetari dhe moderatori Arian Çani është shprehur se nuk bën sens që ish-kryeministri Sali Berisha, i cili është shpallur “non grata” nga SHBA dhe...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×