Mjeku: Pacientë me laringit dhe dhimbje koke, shkak kondicioneri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Taned Demaj, mjeku i emergjencave në Itali tha në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se ka hasur shumë pacientë me laringit dhe dhimbje koke, shkak për të cilat është bërë kondicioneri.

Sidomos në këto ditë të nxehta kondicioneri gjen përdorim kudo, në qendra tregtare, në transportin publik, në taksi, në dyqane, supermarkete, në zyra apo në çdo shtëpi tonën, por herë pas herë të gjithë kemi shqetësime sidomos kur temperatura e kondicionerit ulet shumë më tepër duke mos qenë në proporcion me të nxehtin që është jashtë. 

Studimet thonë së të punosh në një mjedis të freskët është më produktive por padyshim që ka disa efekte anësore në shëndetin tonë.

- Advertisement -

“Simptomat më të lehta, ato gripale ne i shohim më pak se simptomat e të nxehtit, tek personat e moshuar të cilët iu bie të fikët, ata vijnë në ambientet e emergjencës. Shumica e personave që kanë simptoma të laringitit apo dhimbje koke drejtohen te mjekët e familjes,” – u shpreh Demaj.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ceremonia mortore për Liridonën, vëllai: Bashkë me të varrosëm një pjesë të shpirtit

Vëllai i Liridona Ademajt, Leonardi, ka i ka dhënë lamtumirën të motrës përmes një reagimi në Facebook, pas ceremonisë së varrimit të saj. Ditën e...

Ndahet nga jeta gjimnasti i njohur korçar, Llazi Pula

Ndahet nga jeta Llazi Pula gjimnasti i cili ka bërë historinë e gjimnastikës korçare dhe asaj shqiptare. Korçari i njohur do ta fillonte sportin...

Lukashenko i premton besnikëri Kinës, lideri bjellorus në Pekin, takim me Xi Jinping

Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko përshëndeti “miqësinë e besueshme” të vendit të tij me Kinën, pasi bisedoi kokë më kokë me presidentin Shi Xhinping gjatë...

TË FUNDIT

Ceremonia mortore për Liridonën, vëllai: Bashkë me të varrosëm një pjesë të shpirtit

Vëllai i Liridona Ademajt, Leonardi, ka i ka dhënë lamtumirën të motrës përmes një reagimi në Facebook, pas ceremonisë së varrimit të saj. Ditën e...

Ndahet nga jeta gjimnasti i njohur korçar, Llazi Pula

Ndahet nga jeta Llazi Pula gjimnasti i cili ka bërë historinë e gjimnastikës korçare dhe asaj shqiptare. Korçari i njohur do ta fillonte sportin...

Lukashenko i premton besnikëri Kinës, lideri bjellorus në Pekin, takim me Xi Jinping

Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko përshëndeti “miqësinë e besueshme” të vendit të tij me Kinën, pasi bisedoi kokë më kokë me presidentin Shi Xhinping gjatë...

Bien fitimet e Spotify, kompania suedeze largon nga puna 1500 punonjës

Spotify kompania më e madhe sa i përket shërbimit të transmetimit muzikor ka njoftuar të hënën një reduktim të stafit me "rreth 17%", e thënë ndryshe...

Gjendet i vdekur një amerikan në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4 dhjetor. Ernest...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×