English

Moti i nxehtë| Shfaqen zjarret në Gjirokastër, digjet një sipërfaqe kullotë malore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Gjirokastër, si shkak i temperaturave të nxehta të motit kanë nisur të shfaqen zjarret e para të verës në sipërfaqet e kullotave.

- Advertisement -

Sipas burimeve për Euronews Albania, bëhet me dije se rreth orës 18.45 të së dielës, në vendin e quajtur “Dushk”, që ndodhet midis qytetit të Gjirokastrës dhe fshatit Lazarat, ka rënë zjarr në një sipërfaqe kullote.

Si shkak i terrenit të thatë zjarri rrezikonte të përhapej në një sipërfaqe të gjerë. Menjëherë në vendngjarje ka mbërritur një automjet zjarrfikës dhe grupi i efektivëve.

Për shkak të zonës malore ku ndodhej kullota e përfshirë nga zjarri është ndërhyrë me mjete rrethanore për izolimin e zjarrit dhe më pas shuarjen e plotë të tij. Zjarri shkaktoi djegien e një sipërfaqe kullote malore.

Në këto ditë me temperatura të nxehta, zjarrfikësit në Gjirokastër apelojnë për parandalimin e zjarreve të verës në pyje e kullota.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?