‘NATO mbetet vigjilent’, Stoltenberg për marrëveshjen Kosovë-Serbi për dokumentet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka përshëndetuar marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Serbisë, në lidhje me dokumentet.

Pëmes një postimi në rrjetet sociale, Stoltenberg u shpreh se inkurajon kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç për zgjidhjen e çështjeve të tjera që janë ende të pazgjidhura, përmes dialogut.

Stoltenberg nënvizoi se misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR-i mbetet vigjilent në lidhje me situatën aktuale.

- Advertisement -

“E mirëpres marrëveshjen e lehtësuar nga BE-ja për lëvizjen e lirë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Unë i inkurajoj të dy liderët, Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin për të zgjidhur çështjet e pazgjidhura përmes dialogut politik. NATO dhe KFOR mbeten vigjilentë”, shkruan Stoltenberg në rrjetin social, Twitter.

Të shtunën, Kosova dhe Serbia janë pajtuar që të heqin dorë nga lëshimi i dokumentit për hyrje-dalje për shtetasit e të dy vendeve.

Tashmë qytetarët e dy vendeve mund të udhëtojnë lirshëm duke përdorur dokumentet e tyre.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Inxhinieri: E dashuroj një grua virtuale, spikere lajmesh po e po

Inxhinieri Biomjekësor, Ermand Mertenika thë në “Good Morning Albanians” se ai do e dashuronte një grua sintetike. Duke diskutuar për spikeren më të re të...

Xhaxhiu: Euronews Albania ia doli me spikeren virtuale “Tokyo Tirana”

Gazetari Rezar Xhaxhiu ka komentuar “Tokyo Tiranën”, spikeren virtuale që erdhi si risi në Euronews Albania. Në një intervistë për emisionin ‘Good Morning Albanians’ në...

Shkelën rregullat e qarkullimit rrugor, gjobiten mbi 12 mijë shoferë

12 607 drejtues automjetesh janë gjobitur pasi kanë shkelur rregullat e qarkullimit rrugor. Policia bën me dije se kontrollet janë fokusuar kryesisht te ata drejtues...

TË FUNDIT

Inxhinieri: E dashuroj një grua virtuale, spikere lajmesh po e po

Inxhinieri Biomjekësor, Ermand Mertenika thë në “Good Morning Albanians” se ai do e dashuronte një grua sintetike. Duke diskutuar për spikeren më të re të...

Xhaxhiu: Euronews Albania ia doli me spikeren virtuale “Tokyo Tirana”

Gazetari Rezar Xhaxhiu ka komentuar “Tokyo Tiranën”, spikeren virtuale që erdhi si risi në Euronews Albania. Në një intervistë për emisionin ‘Good Morning Albanians’ në...

Shkelën rregullat e qarkullimit rrugor, gjobiten mbi 12 mijë shoferë

12 607 drejtues automjetesh janë gjobitur pasi kanë shkelur rregullat e qarkullimit rrugor. Policia bën me dije se kontrollet janë fokusuar kryesisht te ata drejtues...

Rama: Çmimet e “Internetit Roaming” janë ulur deri në 99%

Nga data 1 Tetor e këtij viti, çmimet e “Internetit Roaming” mes Europës dhe Ballkanit Perëndimor janë ulur mesatarisht deri në 99%. Këtë lajm e...

Papa sugjeron se Kisha Katolike mund t’i bekojë lidhjet mes së njëjtës gjini

Papa Françesku ka sugjeruar se ai mund të jetë i hapur që ta bekojë lidhjen e personave të gjinisë së njëjtë në Kishën Katolike. Duke...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×