English

Ndahet nga jeta në moshën 91-vjeçare ikona e “Broadway”, Chita Rivera

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një nga yjet më të njohura të Broadway, Chita Rivera, ka vdekur në moshën 91-vjeçare.

- Advertisement -

Lajmin e bëri të ditur vajza e saj, Lisa Mordente, e cila tha se Rivera vdiq në Nju Jork nga një sëmundje e shkurtër.

Fituesja e çmimit Tony është e njohur për karrierën e saj të suksesshme teatrore që përfshin gati shtatë dekada. Disa nga rolet e saj më të shquara përfshijnë Anita në “West Side Story” dhe Rose në “Bye Bye Birdie”.

Rivera lindi në vitin 1933 në Uashington DC nga një baba portorikan dhe një nënë me origjinë skoceze dhe irlandeze. Ajo filloi karrierën e saj në Broadway në vitet 1950, duke marrë role në prodhime si “Can-Can” dhe “Mr Wonderful”.

Në vitin 1957, ajo ishte pjesë e kastit origjinal të West Side Story, ku luajti rolin e Anitës një shfaqje që i hapi rrugën drejt yllit të Broadway.

Menjëherë pas kësaj, Rivera u nominua për një çmim Tony portretizimi i saj i Rose në muzikalin “Bye Bye Birdie” së bashku me Dick Van Dyke. Disa dekada më vonë, ajo luajti në një tjetër rol ikonik: interpretuesja e vodevileve Velma Kelly në Çikago, shkruan BBC.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?