Ndërhyrja e rrallë, mjekët i shpëtojnë jetën pacientit me kancer të pankreasit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjekët e spitalit të traumës kanë realizuar me sukses një ndërhyrje të rrallë tek një pacient 68 vjeçar me kancer të pankreasit. Falë teknologjisë se re, pacienti i është rikthyer jetës

Spitali i Traumës ka regjistruar një tjetër histori suksesi, duke i dhënë jetë një pacienti të prekur nga kanceri i pankreasit. Një ndërhyrje delikate e kryer në kohë rekord i ka shpëtuar jetën Luanit.

“Rasti është i veçantë për shkak të vendit ku ishte tumor. Tumori i pankreasit përgjithësisht është në trup por ky ishte në bisht dhe në kokë. U bë një ndërhyrje e vështirë, u bë pankreatektomi dstale, i cili shkoi shumë mirë”- tha Dr.Shk.Dritan Çela kirurg.

- Advertisement -

“Është një tumor goxha I rrallë në popullatë, janë rreth 2% në popullatën europiane, me teknologjinë e re që kemi bëjmë reseksionin e pankreasit Edhe pse një ndërhyrje e vështirë, gjithçka ka shkuar mirë”- nënvizoi Dr.Valmira Abilaliaj kirurge te spitali I traumës

“Ecuria post operatore ka qenë e mirë, pacienti rikthehet një javë pas interventit”- tha Dr.Dorina Shtjefni kirurge.

Tashmë që tumori është hequr, pacienti ndihet i përmirësuar, por do të duhet të ndiqet në vijimësi nga shërbimi onkologjik.

“Jam shumë i qetë , lëviz dhe punoj, jam i kënaqur që më ngritën në këmbë”- tha pacienti.

Fal kësaj ndërhyrjeje pacienti ka një shpresë të re, pasi ka dalë  nga rreziku për jetën dhe nuk ka komplikacion post operator diabetin.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×