English

Ndikimi pozitiv i COVID/ ISHP: Fëmijët 7-10 vjeç konsumuan më shumë fruta e perime

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pandemia e koronavirusit, nuk ka shënuar vetëm ndikime negative. Izolimi që Shqipëria përjetoi për një periudhë të gjatë kohe, nxiti zakone të ushqyerjes së shëndetshme tek fëmijët e moshës 7-10 vjeç.

- Advertisement -

Të dhënat e mbledhura nga ekspertët e institutit të shëndetit publik, tregojnë se familjet shpenzuar më shumë kohë së bashku, dhe shmangën ushqimin e shpejt.

E ndërsa, gatuan në shtëpi, fëmijët konsuamuan më shumë ushqime të shëndetshme.

Megjithatë, përgjatë kësaj periudhe, fëmijët shtuan vaktet e ushqimit,  orët e gjumit dhe ulën aktivitetin fizik duke rritur rriskun për obezitet.

E nëse e krahasojmë vendin tonë me të gjitha vendet europiane, ai renditet thuajse në krye të tyre sa i takon sjelljeve të ushqyerjes së shëndetshme.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×