English

Ndryshime në grupin e PS, pritet zëvendësimi i mandatit të Arben Ahmetajt

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sesioni i ri parlamentar pritet të sjellë ndryshime në grupin e Partisë Socialiste.

- Advertisement -

Ky grupim do të ketë pjesë të saj një deputet të ri për shkak se Arben Ahmetajt, tashmë në arrati do t’i hiqet mandati pasi ka munguar në parlament për 6 muaj.

Referuar nenit 71 pika 2 të kushtetutës, mandati i deputetit mbaron ose është i pavlefshëm kur mungon pa arsye mbi 6 muaj rresht në Kuvend.

Data 6 korrik është hera e fundit që deputeti socialist u shfaq në seancë plenare dhe në bazë të kushtetutës më 6 janar konstatohet pavlefshmëria e mandatit.

Në listën e socialistëve për qarkun e Tiranës, sipas votës preferenciale mandati i takon drejtueses së kadastrës, Dallëndyshe Bici, së cilës kryeministri Rama 10 muaj më parë i besoi drejtimin e këtij institucioni.

Nëse kjo e fundit, nuk e pranon mandatin, atëherë në listë i radhës është juristi Plarent Ndreca e cili ne zgjedhjet parlamentare të vitit 2021 ka marrë 4008 vota në Tiranë.

Jeta parlamentare rikthehet më 15 janar, ku do të mbahet seanca e parë për sesionin e ri dhe me interes do të jetë marrëdhënia mes pozitës dhe opozitës e cila gjatë muajve të fundit të 2023-it nuk lejoi zhvillimin normalë të punës së parlamentit pasi mazhoranca nuk miratonte kërkesat e tyre për ngritjen e komisioneve hetimore parlamentare.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×