English

Ndryshon testimi i “PISA 2025”! Hiqet matematika e leximi, çfarë do të shtohet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Testi “Pisa 2025”, do të vijë me disa ndryshime në formën e testimit dhe fokusin e lëndëve. Nxënsësit do të vlersohen në aspektin shkencor dhe jo atë në matematike dhe lexim. Teknologjia do të ketë rëndësi dhe njohuritë në gjuhet e huaja. Në këtë mënyrë synohet të matet aftësia e nxnësve 15 vjecarë, në të mësuarin e vetë-rregulluar gjatë përdorimit të mjeteve digjitale, teksa PISA 2022 kishte në fokus kryesor testim e njohurive në matematikë.

- Advertisement -

Gjithashtu këto ndryshime do të nxjerë ë pah dhe zhvillimin e teknologjisë në 80 vendet që përfshihen në testime dhe se si shkenca prodhon njohuri të besueshme. Kjo është thelbësore për qytetarët që duhet të marrin vendime personale të informuara për fenomene të lidhura me shkencën, si shëndeti dhe mjedisi, për t’u përfshirë në veprime brenda familjeve të tyre, komuniteteve lokale dhe më gjere shoqërisë.

Fokusi i dokumentit është tani në rezultatet e përgjithshme të edukimit shkencor, për të sjellë kuadrin shkencor në përputhje me matematikën dhe lexim. Në rezultat e Pisës 2022, Shqipëria tregoi se nuk ka bërë asnjë përmirësim në arsim, madje  nxnësëtit shqiptarë rezultuat të ishin vite pas në arsim. Madje shumë më pak se Pisa 2018.

Në matematikë nxënësit shqiptare morën 368 pikë, 69 pikë më pak se në testin e 2018 dhe 21 pikë më pak se më 2012. Në letërsi morën 358 pikë, 47 më pak se më 2018 dhe 35 më pak se më 2012.

Sa I takon “Pisës 2025”, edhe pse në shkollat në vendin toë I është dhënë një rëndësi e vecantë teknologjisë, përsëri shkollat kanë mungesa sa I takon kompltruave tabletëve apo dhe internetit.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?