Në Shqipëri po theksohet diskriminimi ekonomik, sipas aktivistes

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aktivistja Sevim Arbana thotë se në Shqipëri vijon të ketë diskriminim gjinor.

Për emisionin “Mirëmëngjes” në “Euronews Albania”, Arbana u shpreh se përveç diskrinimit gjonor, ka edhe diskriminim ekonomik.

Sipas saj, në tregun shqiptar të punës, gratë e kanë më të thjeshtë se burrat për të gjetur një punë, për disa arsye.

- Advertisement -

Kjo ka bërë që një pjesë e grave të ushtrojnë dhunë psikologjike dhe ekonomike te bashkëshortet, megjithëse ky raport, sipas saj, është më i vogël se dhuna që burrat ushtrojnë ndaj grave.

“Ende kemi një diskriminim dhe një dhunë në familje për të cilën ku flasim shumë. Kemi një diskriminim shumë të fortë ekonomik, që është theksuar në 10 vitet e fundit. Ka filluar një diskriminim i madh edhe ndaj burrave. Ka një fenomen në tregun shqiptar të punës.

Gratë gjejnë punë më lehtë tani, ndërsa burrat e kanë më të vështirë, për shumë arsye pasi një burrë duhet të ketë një zanat ose profesion të caktuar. Është një numër i madh grash që ushtrojnë një dhunë psikologjike dhe ekonomike te bashkëshortët. Raporti është më i vogël se dhuna ekonomike që bëjnë burrat”, theksoi aktivisja.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Komisionari i Bashkimit Evropian: Marrëdhënia tregtare BE-Kinë, shumë e pabalancuar

Komisionari i Bashkimit Evropian për Tregti, Valdis Dombrovskis, e ka konsideruar marrëdhënien tregtare të bllokut evropian me Kinën si “shumë të pabalancuar”, mirëpo e...

The end| Grabitën mallra me vlerë mbi 700 mijë lekë, arrestohen dy të rinjtë

Dy të rinj janë arrestuar për grabitjen me dhunë të disa ditëve më parë të një personi. Ata morën dy pako me këpucë dhe...

Transportonin emigrantë të paligjshëm nga India, përfundojnë në pranga dy persona

Dy persona të cilët transportonin emigrantë të paligjshëm nga India kundrejt pagesave janë arrestuar këtë të shtunë nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Malësi...

TË FUNDIT

Komisionari i Bashkimit Evropian: Marrëdhënia tregtare BE-Kinë, shumë e pabalancuar

Komisionari i Bashkimit Evropian për Tregti, Valdis Dombrovskis, e ka konsideruar marrëdhënien tregtare të bllokut evropian me Kinën si “shumë të pabalancuar”, mirëpo e...

The end| Grabitën mallra me vlerë mbi 700 mijë lekë, arrestohen dy të rinjtë

Dy të rinj janë arrestuar për grabitjen me dhunë të disa ditëve më parë të një personi. Ata morën dy pako me këpucë dhe...

Transportonin emigrantë të paligjshëm nga India, përfundojnë në pranga dy persona

Dy persona të cilët transportonin emigrantë të paligjshëm nga India kundrejt pagesave janë arrestuar këtë të shtunë nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Malësi...

SHBA do ta furnizojë Ukrainën me raketa me rreze të gjatë

Presidenti amerikan, Joe Biden, planifikon të dërgojë në Ukrainë raketa me rreze të gjatë, për t’i ndihmuar Kievit në kundërofensivën kundër ushtrisë ruse, kanë...

Pretendonin se ishin Inuit për të përfituar fonde, 3 gratë akuzohen për mashtrim

Tre gra në Kanada janë akuzuar penalisht pasi dyshohet se pretendojnë se janë Inuit për të marrë përfitime nga organizatat indigjene. Sipas policisë, dy...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×