English

Në Shqipëri po theksohet diskriminimi ekonomik, sipas aktivistes

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aktivistja Sevim Arbana thotë se në Shqipëri vijon të ketë diskriminim gjinor.

- Advertisement -

Për emisionin “Mirëmëngjes” në “Euronews Albania”, Arbana u shpreh se përveç diskrinimit gjonor, ka edhe diskriminim ekonomik.

Sipas saj, në tregun shqiptar të punës, gratë e kanë më të thjeshtë se burrat për të gjetur një punë, për disa arsye.

Kjo ka bërë që një pjesë e grave të ushtrojnë dhunë psikologjike dhe ekonomike te bashkëshortet, megjithëse ky raport, sipas saj, është më i vogël se dhuna që burrat ushtrojnë ndaj grave.

“Ende kemi një diskriminim dhe një dhunë në familje për të cilën ku flasim shumë. Kemi një diskriminim shumë të fortë ekonomik, që është theksuar në 10 vitet e fundit. Ka filluar një diskriminim i madh edhe ndaj burrave. Ka një fenomen në tregun shqiptar të punës.

Gratë gjejnë punë më lehtë tani, ndërsa burrat e kanë më të vështirë, për shumë arsye pasi një burrë duhet të ketë një zanat ose profesion të caktuar. Është një numër i madh grash që ushtrojnë një dhunë psikologjike dhe ekonomike te bashkëshortët. Raporti është më i vogël se dhuna ekonomike që bëjnë burrat”, theksoi aktivisja.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?